Haber

Çevrimiçi hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kurulur?

Çevrimiçi hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kurulur?

İnternette sahip olduğunuz yaklaşık olarak her hesap saldırıya uğrama eğilimindedir. Geçtiğimiz birkaç sene baştan başa fazla sayıda yaygın ihlalin gerisinde, teknoloji şirketleri, şifreleri geçmişte bırakacak bir standart geliştirmek için birlikte çalışarak, bunların yerine bilgi aktarımı gerektirmeyen biyometrik veya PIN tabanlı girişler gibi daha güvenli yöntemlerle değiştirildi. İnternet.

Ancak bu standartlar hala benimsenirken, hesaplarınızı güvence altına almanın bir sonraki en iyi yolu iki faktörlü kimlik doğrulama veya 2FA’dır. Bu, bir oturum açma girişimini tasdik etmek için web hizmetlerine hesap sahibine (siz) ikincil erişim sağlayan bir işlemdir. Bu genel olarak bir telefon numarası ve / veya e-posta adresi içerir. İşleyiş şekli şöyledir: Bir hizmete antre yaptığınızda, cep telefonunuzu mesajla / e-postayla gönderilen bir bağlantıya tıklayarak ya da bir kimlik doğrulayıcı uygulaması göre gönderilen bir numarayı yazarak kimliğinizi doğrulamak için kullanırsınız.

Cihazınızı güvende yakalamak için yazılıma tabi olmayan bir şey istiyorsanız, bir güvenlik anahtarı da seçebilirsiniz. USB ya da NFC tabanlı teçhizat, kimlik doğrulaması için bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza takılır ve emniyet anahtarları kopyalanamadığı için bilgisayar korsanlarının araya girmesini zorlaştırır.

Hücresel hizmetin olmadığı bir yere gezi ederken de elastikiyet sağlarlar. Popüler seçenekler aralarında Authy, Google Authenticator, Microsoft Authenticator veya Hennge OTP (yalnızca iOS) bulunur. Bu uygulamalar, yeni bir hesap eklerken çoğunlukla aynı prosedürü izler: Hesabınızla ilişkili bir QR kodunu tararsınız ve bu, uygulamaya kaydedilir. Hizmetinizde ya da uygulamanızda bir sonraki oturum açışınızda, sayısal bir kod soracaktır; geçmiş güvenliği edinmek için zorunlu olan rastgele oluşturulmuş kodu bulmak için kimlik doğrulayıcı uygulamasını açmanız yeterlidir.

2FA – metin, e-posta veya kimlik doğrulama uygulaması yoluyla – sizi potansiyel bilgisayar korsanlarından adamakıllı gizlemese de, eksik kullanıcıların hesabınıza erişmesini önlemede kayda değer bir adım. Web üzerindeki hesaplarınızda 2FA’yı nasıl etkinleştireceğiniz altında açıklanmıştır.

Apple

İki faktörlü kimlik düzeltme hemen iOS 9 ve sonraki sürümleri veya macOS X El Capitan ve sonraki sürümleri kullanan Apple kullanıcılarına sunulmaktadır.

iOS”

Adımlar, iOS yazılımınızın ne dek güncellenmiş olduğuna yan olarak biraz farklıdır. İOS 10.3 ya da üzerini kullananlar için, Apple ID’nizde 2FA’yı Ayarlar> Adınız> Parola ve Güvenlik bölümüne gitgide artarak etkinleştirebilirsiniz. Her oturum açtığınızda kod içeren bir metin mesajı olmak için 2FA’yı açın.

iOS 10.2 veya önceki bir sürümünü kullananlar için ayarlar iCloud> Apple Kimliği> Parola ve Güvenlik altındadır.

Catalina kullanıyorsanız, ekranınızın sol üst köşesindeki Apple simgesini ve arkasında Sistem Tercihleri> Apple Kimliği’ni tıklayın. Adınızın altındaki Parola ve Emniyet’i tıklayın ve gerisinde “İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç” ı seçin.

Mojave ve önceki sürümler için, Apple simgesini tıkladıktan daha sonra Sistem Tercihleri> iCloud> Hesap Ayrıntıları’nı tıklayın. (Spotlight’ı kullanarak “iCloud” yazarak bu adımı azıcık kısaltabilirsiniz.) Güvenlik’e tıkladığınızda 2FA’yı açma seçeneğini göreceksiniz.

Adımların geri kalanı, her iki iOS’ta da veya Mac, aynıdır. Apple’ın size kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla altı basamaklı bir doğrulama kodu göndermesini seçim edebilirsiniz. Buradan fiziksel bir güvenlik anahtarı da kurabilirsiniz.

Instagram

Instagram, 2017’de mobil uygulamasına 2FA ekledi, ancak artık bunu web üzerinden de etkinleştirebilirsiniz.

Mobil uygulamanızda 2FA’yı etkinleştirmek için profilinize gidin ve sağ üst köşedeki hamburger menüsünü tıklayın. İki Faktörlü Kimlik Düzeltme için bir yemek listesi öğesi bulacağınız “Ayarlar”> “Güvenlik” i arayın.

Burada, kısa mesaj tabanlı doğrulama ya da kimlik doğrulama uygulamanıza gönderilen bir kod arasında tercih yapabilirsiniz. .

GIF, Amelia Krales / The Verge

Web’i kullanarak 2FA’yı açtırmak için giriş yapın ve profilinize gidin.

Buna tıkladığınızda, gerçekte olduğu gibi aynı Gizlilik ve Emniyet bölümünü bulabileceğiniz bir ayarlar menüsü açılır. Buradan 2FA’yı açabilir ve tıpkı gerçekte olduğu gibi doğrulama yönteminizi seçebilirsiniz. Dişli simgesine tıkladığınızda bir ayarlar menüsü açılır. Dişli simgesine tıklandığında bir ayarlar menüsü açılır.

Facebook

Facebook’un 2FA ayarlarına erişmenin yolu uygulamada ve web’de biraz farklıdır (ve Facebook her iki düzeni de sık sık güncelleme eğilimindedir).

Mahremiyet ayarlarınıza ayrıca iOS ayrıca de Android’de sağ üstteki köşedeki hamburger simgesini tıklayıp aşağı kaydırarak “Ayarlar ve Gizlilik” menüsünü bulmak için erişebilirsiniz. “Ayarlar”> “Güvenlik ve Giriş” e dokunun ve “İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullan” seçeneğine gidin.

Instagram gibi (sonuçta aynı şirketin bir parçasıdırlar), bir kısa mesaj veya bir kimlik düzeltme uygulamasını seçim edebilirsiniz.

Web’de, içindeki altında oku tıklayın. sağ üst köşeye gidin ve “Ayarlar ve Gizlilik”> “Gizlilik Kısayolları” nı seçin. “Hesap Güvenliği” başlığını bulun ve “İki faktörlü kimlik düzeltme kullan” ı tıklayın.

Facebook, kısa mesaj veya kimlik doğrulama uygulamasıyla kimlik doğrulamanızı sağlar. Facebook, kısa mesaj ya da kimlik düzeltme uygulamasıyla kimlik doğrulamanızı sağlar.Orijinal aşağı oktan, “Ayarlar ve Gizlilik”> “Ayarlar” ı ve arkasından soldaki menüden “Emniyet ve Antre”> “Kullanım şifreleri” ni (“İki Faktörlü Yetkilendirme” daha aşağı başlığının altında) seçin. Facebook şifrenizi bitmiş gönderdikten sonra, uygulamayı adlandırabilir, oluştur’u tıklayabilir ve bir dahaki sefere oturum açmanız gerektiğinde bu şifreyi kaydedebilirsiniz.

Twitter

Twitter mobil uygulaması, ekranın sol üst köşesindeki üç satırlı “hamburger” simgesine dokunun ve “Ayarlar ve gizlilik” seçimini bulun. “Hesap”> “Emniyet” e gidin. “İki faktörlü kimlik düzeltme” yı tıklayın ve talimatları izleyin.

Web’de, sol taraftaki menüden “Öteki” i tıklayın ve “Ayarlar ve gizlilik” i bulun “Güvenlik ve hesap erişimi” üzerine tıklayın (ya da bu bağlantıyı peşine düşüp takip edebilirsiniz). “Güvenlik”> “İki faktörlü yetkilendirme” yi seçin.

Kurulum tamamlandıktan sonradan, Twitter ya bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla düzeltme isteyecek veya ne vakit telefon numaranıza bir kod numarası göndereceksiniz? antre yerine getirmek istiyorsunuz. Twitter ayrıca emniyet anahtarı desteği de ekledi.

Twitter 2FA

Yukarıda belirtilen öteki hizmetlerde olduğu gibi, yolculuk ederken uygulamak üzere bir protez kod oluşturabilirsiniz ve internet veya cep telefonu servisi olmayacak.

Bu, Twitter hesabınıza bağladıysanız üçüncü taraf uygulamalara giriş gerçekleştirmek için kullanılabilir. Geçici şifrenin, oluşturulduktan bir saat sonradan süresinin dolduğunu unutmayın.

Amazon

Amazon ana sayfasına gidin ve oturum açın. Fareyle “Hesaplar ve Listeler” in üstüne gelin ve “Hesap” ı tıklayın. Sayfanın üzerinde “Oturum açma ve güvenlik” etiketli bir kutu olacaktır; bunu ve arkasından “İki Adımlı Doğrulama (2 Adımlı Doğrulama) Ayarları” ndaki Düzenle düğmesini tıklayın. (Önce şifrenizi yeniden girmeniz istenebilir.) Bu bağlantıyı izleyerek ilk elden o sayfaya da gidebilirsiniz.

Başlayın’ı tıkladığınızda Amazon, telefon numaranızı kaydolma sürecinde size yol gösterir veya seçim ettiğiniz kimlik doğrulayıcı uygulamasını bir QR koduyla senkronize ederek kullanmayı seçebilirsiniz.

Sol taraftaki hamburger menüsüne dokunup” Hesabınız “öğesini bularak hem Android ayrıca de iOS Amazon uygulamasında 2FA’yı etkinleştirebilirsiniz. “>” Giriş ve güvenlik. ” Benzer “İki Adımlı Düzeltme (2SV) Ayarları” seçimi, 2FA’da düzenlemeniz ve geçiş yapabilmeniz için mevcut olmalıdır.

Telefon numaranız ya da kimlik doğrulama uygulamanız doğrulandıktan daha sonra, 2FA’yı atlamak için güvenilen cihazları seçebilir ya da bir mobil başvuru yoluyla giriş yapmak için bir kod oluşturabilirsiniz.

Google

Google hesaplarınızda (yani Gmail, YouTube veya Google Haritalar) 2FA’yı açmanın en kolay yolu, asıl 2FA başlangıç sayfasına gidip “Başlayın. ” Giriş yapmanız ve ardından bir listeden mobil cihazınızı seçmeniz istenecektir.

Yine, Google seçtiğiniz yöntemi deneyecek.

Bundan sonra, Google önce bir oturum açma denemesi gerçekleştiğinde “Evet” veya “Hayır” ı tıklamanıza izin veren istemler gönderecektir. Bu işe yaramazsa, kısa mesaj veya telefon araması gönderir.

Değiştirme kodlar da oluşturabilirsiniz çevrimdışı erişim için. Google bir seferde 10 tane oluşturur ve bunlar tek kullanımlık olarak tasarlanır, böylece birini başarıyla kullandıktan daha sonra, artık çalışmayacağından (yazdırdığınızı varsayarak) üstünü çizin.

Snapchat

Uygulamanın esas kamera ekranından profil simgenize dokunun ve ayarlarınıza erişmek için dişli çark simgesini bulun. “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yı seçin ve bir metin mesajı doğrulaması alıp almayacağınızı ya da bunu kimlik doğrulayıcı uygulamanıza bağlamayı seçin.

Snapchat hesabınızda 2FA etkinleştirildikten daha sonra, güvenilir cihazlar ekleyebilir ya da bir gözenekli olan servis olmadan bir yerde olmayı planladığınız zamanlar için kurtarma kodu. Snapchat derhal emniyet anahtarı girişlerini desteklemiyor gibi görünüyor.

Slack

2FA’yı etkinleştirmek için önce Hesap Ayarları sayfasını bulmanız gerekir.

Avatarınızın aşağı ve “Profili Düzenle” düğmesinin yanına, ek işlemler için üç noktalı simgeleri tıklayın ve “Hesap ayarları” nı bulun. Aracısız my.slack.com/account/settings adresine de gidebilirsiniz. “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” seçimini derhal görmelisiniz.

2FA seçeneğini görmüyorsanız, Slack hesabınızın işe yarayıp yaramadığını denetim edin. Bir Takım işverenler, Slack’in Hesap Ayarları sayfasından bunu ortadan kaldıran 2FA ihtiyacını aşan tek oturum açma hizmetleri kullanabilir.

Diğer çoğu uygulama gibi, Slack de SMS veya bir kimlik doğrulama uygulaması kullanmanıza izin verir. Diğer çoğu uygulama gibi, Slack de SMS ya da bir kimlik düzeltme uygulaması kullanmanıza izin verir.

Oysa bu kişisel bir Slack ise, bilgilerinizi bir SMS ya da kimlik düzeltme uygulamasıyla tasdik etmek için “İki Derece Derece Kimlik Düzeltme” üzerindeki “Genişlet” seçeneğini tıklayın. Ansızın fazla e-posta adresiniz varsa, seçim ettiğiniz 2FA yöntemine karar vermeden önce varsayılan bir tane seçmeniz gerekebilir.

Microsoft

Microsoft hesabınızda oturum açın ve ” Güvenlik ayarları ”menüsü (oraya gitmenin birkaç yolu vardır; en kolay için bağlantıya tıklayın).

Microsoft Authenticator uygulamasını göstermek ya da farklı bir kimlik doğrulama uygulaması göstermek için gereken adımlarda size rehberlik edilecektir. Ayrıca, 2FA’yı kabul etmeyen uygulamalar için şifreler de oluşturabilirsiniz.

Dropbox

Web üzerindeki Dropbox asıl sayfanızdan profil avatarınızı tıklayın ve Ayarlar’ı bulun; gerisinde Güvenlik sekmesine gidin. İki Adımlı Doğrulamayı Bulun; size 2FA’nızın durumunu söyleyecektir. Özelliği açmak için geçiş yapın ve bir metin ya da kimlik doğrulayıcı uygulamanız aracılığıyla 2FA almayı seçin.

WhatsApp

>

WhatsApp’ı açın ve sağ üst hamburger simgesinin altında Ayarlar menüsünü bulun. “Hesap”> “İki adımlı düzeltme”> “Etkinleştir” in altına bakın. Tatbik, düzeltme olarak göstermek için altı basamaklı bir PIN girmenizi ve isteğe bağlı olarak PIN’inizi unutmanız durumunda bir e-posta adresi eklemenizi isteyecektir.

Hizmet kazandığından WhatsApp hesabınızla ilişkili bir e-postaya sahip elde etmek önemlidir Son yedi gün içinde WhatsApp’ı kullandıysanız ve PIN kodunuzu unuttuysanız, kendinizi her yerde doğrulamanıza müsade vermeyin.

Aynı şekilde: 2FA’yı kendiniz istemediyseniz, sizi 2FA’yı kapatmaya özendirme eden e-postalara karşı özenli olun.

PayPal

Başlıca Özet sayfasında dişli simgesini tıklayın ve Güvenlik sekmesini bulun. “2 adımlı doğrulama” adlı bölümü bulun ve Kur bağlantısını tıklayın. Bir kodun size kısa mesajla gönderilmesini veya bir kimlik doğrulayıcı uygulaması yararlanma seçeneğiniz olacak. (PayPal, isterseniz size bir kimlik doğrulayıcı kullanım bulmayı da önerir.)

Telefonunuzu kaybederseniz, değiştirin numaralar ya da yetkilendirme haklarını iptal etmeye karar verirseniz, ayarlamalar yapmak için bu menüye geri dönün.

PayPal’ı bir işletme hesabı olarak kullanıyorsanız arayüzün ayrı olduğunu unutmayın. Ana Özet sayfasından, Ayarlar sayfasına gitmek için dişli simgesine tıklayın. Oturum Açma ve Emniyet altında, 2FA yönteminiz olarak telefon numaranızı ya da bir emniyet anahtarınızı eklemek için Güvenlik Anahtarı seçeneğini bulun.

Nest

Nest gibi zeki ev ürünleri almaktan muaf değildir. saldırıya uğradı – aslında Nest artık kullanıcılarını 2FA’ya kaydolmaya şiddetle özendirme ediyor.

Ardından, başlıca ekranda Ayarlar> Hesap> Hesabı yönet> Hesap güvenliği’ne gidin ve iki adımlı doğrulamayı seçin. Anahtarı açık konuma getirin. Bir dizi istemde şifreniz, telefon numaranız ve telefonunuza gönderilecek doğrulama kodu istenir.

Bütün cihazlarınızın oturumlarının otomatik olarak kapatılacağını unutmayın. iki adımlı doğrulamayı kullanarak baştan oturum açmanız gerekir.

Tüm aile üyelerinizin kendi antre bilgileri yahut ve sizinkini kullanıyorsa, onları Aile Hesaplarını kullanarak öbür girişlerle koymak iyi bir fikirdir. Somurtkan takdirde, iki adımlı doğrulamayı kullanarak oturum açmaya çalıştıklarında, zorunlu kod kendi telefonunuza değil telefonunuza gönderilecektir.

Zil

Nest’te olduğu gibi, Yüzüğünüzün başvuru güncel. Soldan hızlıca kaydırın, arkasından “Hesap”> “İki Faktörlü Kimlik Düzeltme” ya gidin (“Gelişmiş Emniyet” altında bulacaksınız). Büyük “İki faktörü aç” düğmesine dokunun. Bir dizi istemde şifreniz, telefon numaranız ve telefonunuza gönderilecek düzeltme kodu istenecektir.

O andan itibaren, Ring’e yeni bir cihazdan antre yapmak istediğinizde ayrıca şifrenize ayrıca de SMS doğrulama koduna ihtiyacınız olacak.

Sol üstteki taraftaki profil simgenizi tıklayın ve “Mahremiyet” i bulun. Telefon numaranızı her her yerde kaydettiğinizde PIN kodunuzun (birincil kaydolduğunuzda sorulmuştu) girilmesini gerekli kılmak için “Tescil Kilidi” ni arayın. Signal, PIN kodunuzun en düşük dört hane uzunluğunda ve azami 20 hane olmasını gerektirir.

Tescil Kilidi’ni ilk etkinleştirdiğinizde, Signal ilk altı ve 12 haneye PIN’inizi yazmanızı isteyecektir. etkinleştirildikten sonradan saat. Şirket, bunun tesadüfen tekrarlarla hatırlamanıza yardımcı olmak için tasarlandığını söylüyor. böylece, birincil günden sonradan sizden ertesi gün, gerisinde üç gün içinde ve son olarak da bütün bir hafta sonradan son bir kere girmenizi isteyecektir.

PIN kodunuzu unutursanız ve ‘ Signal’de oturum açın, tescil kilidinizin sona ermesi için yedi gün boyunca operasyon yapılmaması beklemeniz gerekir, arkasında yeni bir PIN belirlemek için uygulamanızda tekrar oturum açabilirsiniz. Halihazırda Signal’i faal olarak kullananların Kayıt Kilidi sıfırlama konusunda endişelenmesi gerekmeyecek, çünkü bu saat sadece kullanım açık olmadığında başlayacak.

En sevdiğiniz uygulamaları özledik mi?

Bu kılavuzda listelenmeyen hizmetler için, laf konusu uygulamayı veya hizmeti bulmak için TwoFactorAuth.org’a bakın.

Tarzınız bu değilse, bunu sizin yerinize otomatik olarak halletmesi için bir şifre yöneticisi de kullanabilirsiniz.

7 Ocak 2021 Güncellemesi: Bu makale ilk olarak 19 Haziran’da yayınlandı , 2017 ve bu uygulamalara 2FA ekleme talimatlarının aktüel kalması için birkaç kere yoklama edilip güncellendi. Bu en son güncellemedir.

.

Comments
To Top