Haber

Çevrimiçi araştırmacılar, Capitol baskını katılımcılarını belirlemek için mücadele ediyor

Çevrimiçi araştırmacılar, Capitol baskını katılımcılarını belirlemek için mücadele ediyor

Polis senelerdir kitle kaynaklı dedektiflik çalışmalarının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunuyordu – oysa Perşembe sabahı Washington DC Metropolitan Polis Departmanı (MPD) tam da bunu yapmaya karar verdi. Kongre Binası’na yapılan güya görülmemiş bir kalabalık saldırısının ardındaki, MPD, öznelerin tanımlanmasına yardım için açık bir çağrı yaptı. Bakanlık, saldırıya ait 26 sayfalık yüzlerin yer aldığı bir dijital kitapçık ve bunların tanımlanmasına asistan olabilecek herkes için bir takviye hattı numarası yayınladı. FBI da benzer bir talepte bulunmasına rağmen, hiçbir ajans fotoğraflar sebebiyle herhangi bir tutuklama meydana gelmedi.

Saldırının endişe verici doğası, Capitol Polisinin davetsiz misafirleri tutuklayamaması veya işlememesiyle birleştiğinde ülke çapında dijital insan avına yol açtı. Durum yüzlerce resim, video ve canlı yayında yer alarak düzinelerce failin yüzünü ortaya çıkardı. Şimdilerde araştırmacılar, kontrolü baştan sağlamanın bir yolu olarak bu yüzleri saptamak ve kovuşturmak için acele ediyorlar, çok sayıda tweet, canlı yayınlar ve Instagram gönderileri, saldırıya güvenilir bir şekilde bağlanabilecek herkesin açık kaynaklı bir almanağına çekiliyor. Bu, daha önceki çevrimiçi topluluklarda çöküp yanan internet dedektiflik çalışmasının daha güvenilir bir versiyonu – ancak bu kere görüntüler yüzlerce ayrı kaynağa yayıldı ve polis meslek başında.

“Biz ne olduğunu bilmek için yeterli data toplayın. ”

Mitinge ait öyle fazla görüntü var oysa, onu biriktirmek bile kuvvet bir iş oldu.

Şu anda e-tabloda 100’den fazla video ve bir düzine bütün uzunlukta canlı akış var ve bunların tümü kopyalar ve tanımlanabilir yüzler açısından acımasızca izleniyor.

“Ne olduğunu bilmek için yeterli bilgiyi toplamayı hedefliyoruz” diyor Bellingcat araştırmacısı Nick Waters, projeyi yönetiyor. “Bunun büyük bir kısmı, Kongre Binası’na karşı bu saldırıyı kimin yönettiğini araştırmak olacak. Halihazırda aşırı sağın bir parçası olan fazla sayıda kayda değer üyesini gördük. ”

Reddit’in Data İstifçileri forumunda paralel bir proje oluştu, burada gönüllü bir çabanın içeriği kazıma ve arşivlemeye başladığı bir büyük ölçek. Dün gece başlatılan bir ileti dizisi, toplu olarak yönetilen bir torrent’e eklenen 100 tweet ve 12 GB’tan artı data gösteriyor.

“Temelde işlerini yapıyoruz.”

Bir yorumcu FBI’ın ipuçları sayfasına bir bağlantı sunduğunda, diğer bir yorum yapmanın hiçbir anlamı olmadığını söyledi. “Dostum, FBI saatlerdir bu konunun her uygun,” diye yazdı. “Temelde işlerini yapıyoruz.”

Bu, bir zamanlar çevrimiçi dedektiflik çalışmalarının güvenilmez tarafını temsil eden Reddit için yeni bir dış görünüş. 2013 yılında platform, Boston Maratonu bombalamasının faili için kaotik bir aramanın merkezindeydi.

Aslında, MPD’nin dijital programındaki pek fazla birey bu cins açık kaynaklı dedektif çalışmalarıyla zaten tanımlanmış durumda. Senato salonundaki en manâlı isimlerden biri – ayrıca salonlarda dolaşan keza de Senato kürsüsünde poz veren – onu QAnon organizatörü Jake Angeli olarak tanıyan gazeteci Will Sommer göre erken tanı edildi. Jason Tankersley (Maryland Skinheads üyesi) gibi diğerleri, adamı daha önceki beyaz üstünlükçü mitinglerinden tanıyan anti-faşist aktivistler kadar saptandı.

Her durumda, açıklama sadece potansiyel bir lider olarak kayda değer değildi. polis için ancak saldırının net bir kaydını meydana getirmek için. Çoktan, sağcı uzmanlar ve Kongre üyeleri, saldırının, yaygın Trump teçhizatını ve o günün erken saatlerinde Trump mitingiyle açık bağlantıyı göz ardı ederek, bir anti-faş bayrağı olduğunu öne sürdüler. Ancak tespit edilen katılımcıların çoğunun QAnon veya beyaz üstünlükçü gruplarla açık bağları olduğu için şimdiye kadarki tespitler, bu iddianın gerçekte ne kadar boş olduğunu gösteriyor.

Birkaç şirket, baskında saptama edilen çalışanlarla halka açık bir şekilde tahvil kurdu, oysa onlar çalışanın isimlerini kamuya açıklamalarda vermekten kaçınmaya dikkat ediyor ve doxxing endişelerine dikkat ediyor.

Diğer durumlarda, tanımlamalar daha kaotik oldu.

Teoride, Instagram’ın “bir bireyin özel telefon numarasını, ikamet adresini veya e-posta adresini özgür bırakmakla korkutma eden” herhangi bir içeriğe karşı bir politikası var – ancak başvuru pratikte yetersiz ve hesap 60.000 takipçiye ulaşarak artmaya devam etti.

Facebook, baskın katılımcıları tarafından çekilen videoyu şiddeti tahrik etmek olarak görerek faal olarak kaldırma sözü verdi. Oysa bu platform politikaları, Reddit arşivcilerinin en iyi çabalarına rağmen kalabalığı ifade etmek için kullanılan içeriğin çoğunun zaten ortadan kalktığı anlamına geliyor – bazen Facebook ve Twitter moderasyonundan ve diğer zamanlarda mafya katılımcılarının büyüyen dragneti yakalamasından. Waters, önde gelen yayıncılardan videoların kaybolduğunu gördüğünü söylüyor ve “Başkalarının da olacağına hiç şüphem yok.”

Comments
To Top