Haber

Çevrimiçi alışveriş, geri dönüşüm sorumluluklarını tüketicilere kaydırdı

Çevrimiçi alışveriş, geri dönüşüm sorumluluklarını tüketicilere kaydırdı

ABD’de karton kutuların kaderi, her zamankinden daha pozitif tüketicilerin elinde. Geçmişte, tuğla ve harç perakendecileri, sevkiyatlardan kalan ambalajların çoğunu yöneticilik ediyordu. Alışveriş merkezleri ve marketler genellikle büyük balyalar halinde kullanılmış ancak nispeten pak kartonları yeni kutulara dönüştürülmeleri için geri dönüşüm programlarına gönderir. Acilen, pandemiden önce başlayan e-ticaretin yükselişi, kutuları geri dönüştürülebilmeleri için uygun olarak elden çıkarma sorumluluğunu müşterilere kaydırdı. Kutular, perakende satmak mağazaları yerine konutların kaldırım kenarlarına yığılıyor.

Pandemi bu değişimi yalnızca hızlandırdı

Pandemi, bu değişimi hızlandırdı ve uzmanlar, COVID-19 kontrol altına alındıktan daha sonra bile devam etmeyi bekliyor. ABD’deki en büyük atık toplama şirketlerinden biri olan Republic Services, geçen sene hanelerden topladığı atıkta yüzde 25’e varan bir artış fark etti – ticari müşterilerden topladığı hacim pandemi olduğunda yüzde 30’a değin düştü. kaynaklı kilitlenmeler başladı. Şirket, mağazalara mal yollamak için kullanılan daha büyük ambalajlara ilave olarak e-ticaretten daha ufak kutuları da yakalayabilmek için ekipmanını başkalaştırmak zorunda kaldığını söylüyor.

Bunun yerine karton bir kişinin evine sarıldığında Bir mağazada, çöp kutusuna atılması ya da geri dönüştürülemeyecek dek kirlenmesi olasılığı daha yüksektir.

“Tüketicileri geri dönüşüme cesaretlendirmek istiyoruz çünkü o fibere ihtiyacımız var. Yeniden diğer bir kutu yapmamıza asistan oluyor. ”

İnsanların mağazalarda ve çevrimiçi olarak satın aldıkları şeyleri göndermek için kullanılan oluklu mukavva önemli ölçüde kurtarılabilir. Ham karton, benzer malzemeden yedi kata değin daha fazlasını yapmak için geri dönüştürülebilir. Lif bozulduğunda, tahıl kutuları gibi şeylerde kullanılan karton gerçekleştirmek için kullanılabilir. Kenyon’a göre, ortalama bir kutu şu anda yaklaşık yüzde 50 geri dönüştürülmüş araç gereç içeriyor.

Geri dönüşüm, en öncelikle atıkları azaltmanın yerini tutamaz ve çevrimiçi perakendeci devlerinin bu cephede hala yapacak çok işi var. Ama karton, diğer ambalaj malzemelerine kıyasla çok daha yüksek geri dönüşüm oranına sahiptir. Çevre Koruma Ajansı’na tarafından, ABD’de kağıt, sırça ve plastik gibi malzemeler için genel geri dönüşüm oranı 2018’de takriben yüzde 32 idi. öte yandan, karton kutuların geri değişim oranı 2011’den bu yana yüzde 90’a yaklaştı. Bu oranları yüksek tutmak için, karton endüstrisinin, alışveriş sırasında yapılan rekor miktardaki kutu gönderilerinden artan kutu sayısını geri dönüştürmek için alışveriş yapanlara ihtiyacı olacak. Kenyon’a tarafından pandemi.

İnsanların kutularını fazla sayıda geri dönüştürdüğüne dair bazı göstergeler var. Kendisiyle yeni kutu yapan şirketlere geri kazanılmış karton satabilen atık taşıyıcılar, son birkaç ayda kartonda aynı bir artma gördü. Republic Services, 2020’de satabildiği karton miktarında yüzde 2’lik bir büyüme fark etti ve bunu daha fazla e-ticarete bağladı. Bu, geri dönüşüm endüstrisinin son yıllarda genellikle gördüğü heybetli zorluklar göz önüne alındığında epeyce kayda değer bir çarpmaydı.

Sadece bir sene önce, geri dönüşüm bir krizle karşısında karşıyaydı

Sadece bir yıl önce geri mutasyon bir krizle aleyhinde karşıyaydı. Sisteme çok fazla karton su basmıştı ve neticede, kartonun fiyatı pek düşüktü fakat geri dönüşüm programları acı çekiyordu. Bazı belediye geri dönüşüm programları dükkanı kapattı ya da hatta satamayacakları geri dönüştürülebilir malzemeleri yakmaya ve çöpe atmaya bile başvurdu.

Sorunun büyük bir kısmı, ABD’nin senelerdir büyük ölçüde geri dönüştürülebilir malzemelerinin çoğunu Çin’e ihraç etmeye bel bağlamış olmasıydı. 2018’de Çin ithalatı ciddi şekilde kısıtlamaya başladı. ABD, çöplerini diğer nereye göndereceğini bulup yerel geri değişim kapasitesini geliştirmek için karıştırdıkça, karton için geri mutasyon oranı düştü.

E-ticarette salgın kaynaklı bir patlama ile beslenen daha artı karton kutu talebi, çok eskiden mücadele eden geri değişim programlarının ayakta kalmasına da tezgâhtar oluyor.

Genel müdür David Biderman, “İyileşiyoruz,” diyor ve Kuzey Amerika Katı Atık Derneği’nin CEO’su. “Ekonomi toparlanmaya devam ederse ve bu yerel kapasitenin daha fazlası bu yılın ilerleyen aylarında devreye girerse, bunun geri mutasyon için iyi bir arka rüzgar sağladığına inanıyorum.”

“Geri dönüşüm için iyi arkadaki rüzgar”

Bu, her şeyin sorunsuz bir şekilde ilerleyeceği anlamına gelmez. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya kadar, Amerikalıların yüzde 40’a kadarının geri dönüştürülebilir malzemeleri için kaldırım kenarı kaplarına erişimi değil. Daha kırsal alanlarda, insanların malzemelerini geri değişim tesislerine bırakmaları gerekebilir.

Erişim, tüketici geri dönüşümüyle ilgili tek sorun değildir. Atık nakliyecileri, geri dönüşüm kutularında sorunlara niçin olabilecek her türlü acayip şeyi bulmaya devam ediyor. Fiziksel mağazalardan gelen çöplerin tersine, kaldırım kenarı geri dönüşümü genelde insanların evlerinden ve mutfaklarından gelen diğer öğelerle karıştırılır. Lekeli çocuk bezleri ve yarı dolu çeşni şişeleri kartonu kirletebilir ve bu da onu geri dönüşüme uygun ışık halkası getirmez. Kaldırım kenarı geri dönüşüme atılan tatil lambaları ve piller de yılın bu vaktinde büyük baş ağrısıdır.

Piller, kağıt ve karton ile karıştırıldığında yangın tehlikesi oluşturabilir.

“Beni geceleri uyanık tutan şeylerden biri de alev. Republic Services’in geri mutasyon ve sürdürülebilirlik başkan yardımcısı Pete Keller, tatil sezonu sonrası piyasada fazla sayıda pil var ”diyor. “Eğitim, herhangi bir başarılı geri değişim programı için fazla ama çok önemlidir, ABD’deki kirlilik birazcık güçlük teşkil etmeye devam ediyor.”

“Keza insanlardan kağıt olmayan ambalaj malzemelerini çıkarmalarını, kutuları düz bir şekilde kırmalarını, kuru ve pak tutmalarını ve çöp kutusuna koymalarını istiyoruz,” diyor American Forest & CEO’su Heidi Brock Paper Association, The Verge’e bir e-postada söyledi. “Evde kağıt bazlı ürünleri geri dönüştürmek için herkesin katılmasına ve üstüne düşeni yapmasına ihtiyacımız var.”

.

Comments
To Top