Haber

Çevre araştırmalarında casus uydu görüntülerinin kullanımı hakkındaki bu hikayeleri okuyun

Çevre araştırmalarında casus uydu görüntülerinin kullanımı hakkındaki bu hikayeleri okuyun

ABD casus uyduları, Soğuk Savaş’ın zirvesinde yanlışlıkla yaşamsal çevresel veriler topladı. Merkezi İstihbarat Teşkilatı’ndan alınan bu fotoğraf ve bilgi hazinesi, bu hafta The New York Times’daki iki büyüleyici hikayede detaylandırıldığı üzere, Dünya’nın çevresel değişikliklerinin incelenmesi için fazla önemli hale geldi. Bir hikaye, onları yıllardan beri çözümleme eden bir bilim adamının hayatını detaylandırıyor, diğeri onları karşılayan casus uyduların tarihini anlatıyor.

Çevre mühendisi Linda Zall, onlarca yıldır CIA’da çalışmış ve çevresel incelemeler için bilgi toplamak üzere casus uydulardan gelen görüntüleri çözümleme eden bir ekibe önderlik etmiştir. Buluş görüntülerinin dünya ve çevre bilimi için nasıl kullanılabileceği, Medea adını verdiği bir araştırma ödev gücünü çalıştırdığı ve Rusya ile ABD aralarında Kuzey Kutbu verilerinin paylaşımını görüşme etmek için Moskova’ya yolculuk ettiği hakkında gizli raporlar yazdı.

CIA’nın gizliliği, çalışmaları için alenen itibar almasını engellemiş olsa da, modern bilim insanlarının çevresel değişiklikleri çözümlemek için benzer yöntemleri kullanmaya devam etmelerinin yolunu açtı. 1960’tan 1972’ye dek yörüngeden yaklaşık 2 milyon görünüm toplayan Corona uydu projesinden gizliliği kaldırılmış görüntüler, şu anda bilim adamları kadar buzulların hareketinden kıyı şeritlerinin erozyonuna değin dünya çapında onlarca takvim değişiklikleri izlemek için kullanılıyor.

CIA kadar işletilen uydular, 1960’lardan bu yandan, huysuz halde var olmayacak büyük miktarda çevresel veri sağladı. Dünya yüzeyinin diğer uydu belgeleri yüzyılın sonlarına değin toplanmadı ve geçmişe daha pozitif bakabilmek, bilim insanlarının gelecekteki değişiklikleri daha dürüst bir şekilde varsayım etmesine olanak tanıyor. yine de bu görüntülerin tümüne kolayca erişilemiyor; Corona’nın filminin çoğu hemen şimdi taranmadı.

Yıllar boyunca uydu görüntülerinin karşılaştırmalarını taşıyan hikayelerin tamamını okumak için burada Zall hakkındaki makaleyi ve burada Corona uydularının tarihini bulun.

Comments
To Top