Haber

Çentiklere Veda Yaklaşıyor: Apple’ın Yeni Ekrana Gömülü Touch ID Patenti Göründü

Çentiklere Veda Yaklaşıyor: Apple'ın Yeni Ekrana Gömülü Touch ID Patenti Göründü

Apple, 10. yıl özel iPhone’u iPhone X’u tanıttığından bu yana akıllı telefonlarında biyometrik emniyet teknolojisi olarak Face ID’ye güveniyor. aynı zamanda Face ID, sunmuş olduğu emniyet özelliklerine rağmen ekranın üstünde geniş bir çentiğe gereksinim duyduğundan Apple’ın Face ID’ye alternatif bir biyometrik güvenlik sistemi arayışında olduğu da biliniyor.

Kısa vakit önce ortaya meydana çıkan bir patent dosyası, Apple’ın geçtiğimiz sene ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yeni bir biyometrik emniyet teknolojisi için berat başvurusu yaptığını ortaya çıkardı. Söz konusu patent, Apple’ın ekrana gömülü parmak izi tarayıcılı Touch ID teknolojisine sıcak baktığını gösteriyor.

touch id

Berat belgelerine tarafından Apple, laf konusu teknolojide ekranın altına, kısa dalga boyunda kızılötesi ışık yayacak bir sensör ekliyor. Kızılötesi sensör, ekranın üzerindeki parmağa ışık yayarken, oluşan yansıma taranarak kimlik kontrolü gerçekleştiriliyor. Bir diğer deyişle Apple, Android üreticilerin senelerdir kullanmakta oldukları optik parmak izi tarama teknolojisini, kızılötesi dedektör ile kullanmayı planlıyor.

apple touch id

Her şeye karşın laf konusu patentin bir taslaktan ibaret olduğunu ve Apple’ın bunu bir sonraki iPhone ile birlikte kullanabileceği gibi hiçbir vakit kullanmayabileceğini de unutmamak gerekiyor. Geniş çentikli tasarım, iPhone kullanıcıları tarafından gitgide daha yüksek sesle eleştiriliyor olsa da Apple, özellikle amiral gemisi modellerde Face ID teknolojisinden vazgeçmeye pek de niyetli değil. böylece Apple, kızılötesi ekrana gömülü parmak izi tarayıcı kullanacaksa bile yeni cins Touch ID’yi iPhone’lardan önce iPad’lerde görebiliriz.

Comments
To Top