Haber

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077’de Sansür Kararını Oyuncuya Bırakacak

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077'de Sansür Kararını Oyuncuya Bırakacak

Son yılların en çok uyarı çeken oyun firmalarından biri CD Projekt Red olmuştu. Polonyalı firmanın yapımlarını peşine düşüp takip edenler, bu markadan çıkan oyunların genelde yetişkin içerikle batmış olduğunu da bilir.

The Witcher serisi şiddetin tavan yaptığı, kan dökülmeden gizli etmediğimiz bir oyun olmasına ek olarak cinsel içerikli sahneler de barındırıyordu. Cyberpunk 2077 ise hem oyun yapısı keza de alt-kültür olarak daha da fazla yetişkin içeriğe göze çarpan ediyor.

Sansür oyuncunun seçimine bağlı

cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 ile ilgili olarak gerçekleştirilen bir Twitter sohbetinde, CD Projekt Red soru cevap yöneticisi Lukasz Babiel, bir takipçiden gelen sansür sorusuna cevap verdi. Cevaba göre işyeri, oyunda çıplaklık konusundaki kararı oyuncuya bırakacak

Yeni oyunun sansür özelliği oyunun keza PC keza de konsol versiyonunda yer alacak. Bu nokta haricen ne firmadan ne de Babiel’den kararın gerekçesine dair bir yorumlama gelmedi. gerçi son yıllarda çıplaklık ve cinsellik konusunda sansür opsiyonları uygulamak son dönemde büyük oyunlarda çok sık kullanılan bir yöntem.

Zaten CD Projekt Inkar gibi firmalar sansür uygulamayı kendileri seçmemeleri durumunda yöresel olarak önemli sorunlarla aleyhinde karşıya kalabilir. Öyle çok ülkede baskı veya çıplaklık için belirli limitler söz konusu. Bu da firmaların bir şekilde kendilerini o düzenlemelere uyabilir hale getirmelerine niçin oluyor.

Erişkin içerik oyunlarda gerekli mi?

cyberpunk 2077

Erişkin içeriğin oyunlarda yer alması, oyunun kendisiyle alakalıdır. Örnek devretmek icabında bir FIFA oyununda faul yaptığınızda, faul yapılan oyuncunun Mortal Kombat fatalitysi ile sakatlanması düşüncesiz bir kullanımdır. 

Cyberpunk ise yapısı nedeniyle cinselliğin objeleşmesinin ve ahlaki yozlaşmışlığın doruklarında gezen bir distopyadır. Haliyle bu oyunda cinsellik, The Witcher örneğindeki gibi tamamen oyundan soyutlanamayabilir. Cyberpunk 2077, bir daha ertelenmezse 10 Aralık’ta PC, PS4, PS5, Stadia, Xbox One ve Xbox Series X’e çıkacak.

Comments
To Top