Haber

CD PROJEKT: Cyberpunk 2077, Şimdiden Geliştirme Maliyetini Çıkardı

CD PROJEKT: Cyberpunk 2077, Şimdiden Geliştirme Maliyetini Çıkardı

2012 yılında duyurulan ve duyurusunun üstünden geçen 8 yılın peşinde en nihayetinde oyuncularıyla buluşan Cyberpunk 2077, çıktığı gün tabiri caizse bir izdihama sebep oldu. Oyun, PC tarihinde en başarılı çıkış yapan oyun olmayı başardı. Oyun, Steam’de aynı zamanlı oyuncu sayısında 1 milyonu aşmayı başardı.

Ayrıca oyunun geliştirici stüdyosu CD PROJEKT RED’in üst kuruluşu CD PROJEKT, oyunun satış başarısıyla ilgili bir açıklama yaptı. CD PROJEKT, cuma günü yayınladığı açıklamada oyunun dijitaldeki ön sipariş satışlarının, oyunun geliştirme maliyetini ve bu seneki reklam giderlerini karşıladığını söyledi.

Cyberpunk 2077’nin satmak başarısı

cyberpunk 2077, cyberpunk 2077 afiş, cyberpunk 2077 poster

CD PROJEKT, perşembe günü Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Cyberpunk 2077 ön siparişinin 8 milyonu geçtiğini açıklamıştı. Bu ön siparişlerin dörtte üçü, stüdyonun daha pozitif kâr marjına sahip olduğu oyunun dijital kopyası için bahşedilen ön siparişlerdi. Şirket, tekrar yapılan açıklamada oyunun Steam satışlarının 50 milyon doları 2 hafta önce geçtiği dile getirildi.

Natürel elde edilen bu harikulade satmak başarısı, yalnızca stüdyoyu değil bununla birlikte oyunun geliştirme aşamasında yer alan çalışanları da sevindirdi. Şirket, 2020 yılında elde edilen kârın %10’unun çalışanlara dağıtılacağını duyurmuştu oysa bu stratejiyi geçtiğimiz senelerde de uygulamıştı. Cyberpunk 2077’nin finansal başarısını daha geniş ölçekli olarak 2021 yılındaki geliştirici raporunda görebileceğiz.

CD PROJEKT’in yüzünün her yerde de gülmediğinden de bahsetmiştik. Cyberpunk 2077’nin olağanüstü satış başarısına karşın şirketin hisseleri düşüş yaşamaya devam ediyor. Sizlere kasım ayında aktardığımız bir haberimizde şirketin hisselerinin düştüğünü söylemiştik. Oyunun çıkışı da bunu değiştirmiş gibi durmuyor. O haberi yaptığımız şirketin hisse fiyatı 335,40 Polonyo Zlotisi’ydi. Borsaların kapandığı 11 Aralık’taki fiyatı ise 320,50 Polonya Zlotisi olarak görünüyor.

Comments
To Top