Haber

Capcom Sunucularını Hackleyen Saldırganlar, Oyun Devinden 11 Milyon Dolar Talep Etti

Capcom Sunucularını Hackleyen Saldırganlar, Oyun Devinden 11 Milyon Dolar Talep Etti

Street Fighter, Mega Man ve Resident Evil gibi popüler oyun serilerinin arkasındaki isim olan Japon oyun devi Capcom, bu ayın başlarında büyük bir siber güvenlik olayıyla karşısında karşıya olduğunu duyurmuştu. Aktarılanlara tarafından saldırganlar, Japon şirketin kuytu bilgilerini paylaşmamak için şirketten 11 milyon dolar fidye ödemesi talep etti.

2019 yılında takriben 900 milyon dolar kazanç belirten Japon oyun devi, siber korsanların da iştahını kabarttı. Şirketten yapılan açıklamada 2 Kasım 2020 itibarıyla Capcom Group ağlarından bazılarının e-posta ve dosya sunucuları dahil elde etmek üzere belirli sistemlere erişimini etkileyen sorunlar yaşadığı, bunun üçüncü bir kişi tarafından gerçekleştirilen yetkisiz erişimden kaynaklandığı ve 2 Kasım itibarıyla dahili ağların bazı operasyonlarının durduğu belirtildi.

Saldırganlar, Capcom’dan 11 milyon dolar bedel Bitcoin talep etti:

Capcom

Egemen bir emniyet araştırmacısına tarafından saldırının arkasındaki bilgisayar korsanları, yaklaşık 2000 Capcom sunucusunu ele geçirdi. Buna ek olarak saldırganlar ayrıca parasal tablolar, ödenti belgeleri, personel verileri, e-postalar, sohbetler ve müşterilerin bireysel bilgileri de dahil almak üzere takriben 1 TB’lık veriyi ellerinde bulundurduğunu iddia ediyor.

Dosya ve klasörlerin ekran görüntülerini delil özelliğinde yayınlayan bilgisayar korsanları, Japon oyun devinden 11 milyon dolar bedel Bitcoin talep etti. Düzenlenen basın açıklamasında bilgisayar korsanlarının iddialarını ‘kısmen’ yalanlayan Capcom, “herhangi bir müşteri bilgisinin ihlal edildiğine dair hiçbir gösterge olmadığını” söyledi.

Alıcı bilgilerinin bilgisayar korsanlarının eline geçip geçmediğini olasılıkla uzun bir zaman öğrenemeyeceğiz. öte yandan Capcom, yaşanan olayı yetkililere bildirdi ve soruşturma devam ediyor. Bu haberin yazıldığı tarihte şirketin basın bülteni sayfasında konuya dair herhangi bir güncelleme yayınlanmadı.

Comments
To Top