Haber

Canon, Deklanşör Düğmesinin Yapısını Değiştirecek Bir Patent Başvurusu Yaptı

Canon, Deklanşör Düğmesinin Yapısını Değiştirecek Bir Patent Başvurusu Yaptı

DSLR, bas-çek, aynasız ve diğerleri almak üzere öyle çok ayrı kamera türü bulunuyor. Ama kameralar piyasaya sürüldüğünden beri az daha hiç değişmeyen bir şey var: Deklanşör. Kesinlikle, birincil başlarda bu düğmeler mekanikti ve otomatik netlemenin çıkmasıyla birlikte “yarım deklanşör” kavramı ortaya çıktı. yine de genel mekanik aynıydı ve bir resim sürüklemek için o düğmeye hücum etmek gerekiyordu.

Şimdiyse Canon News kadar ortaya çıkarılan bir berat talebinde, dokunmatik yüzeye sahip gibi görünen bir deklanşör yer alıyor. Ama patent detaylarına bakacak olursak bunun yalnızca bir dokunmatik deklanşörden ibaret olmadığını görüyoruz. görünürde Canon, gelecekteki kameralarda maddesel deklanşör yerine bu teknolojiyi kullanacak. Peki, bunun ne gibi bir faydası var?

Canon, kameralardaki maddesel deklanşörü kaldırabilir:

Canon patent

Patente daha özenli bakıldığında menü sistemini ve kaydırma mekanizmasını ifade eden birçok şema, metin ve çizelge olduğu görülebiliyor. Bu kaydırma mekanizması tamamen gözünüzü kadrajdan ayırmadan ve göze çarpan parmağınızı deklanşörden çekmeden yemek listesi öğeleri arasında gezinip zorunlu ayarlamaları gerçekleştirmek mümkün gözüküyor.

Bu noktada dokunmatik yüzeyin, bambaşka kaydırma türlerini algılayabildiği ve baskıyı ayırt edebildiği anlaşılıyor. Buradan yola çıkarak yüzeye yarım basarak netleme noktasının kilitlenebileceğini varsayabiliriz. Berat başvurusu, Canon’un bir süredir bunun üzerinde çalıştığını belirten bir cins DSLR gösteriyor. Bu, yeni bir konsept olsaydı olasılıkla aynasız kamera olurdu.

Canon patent

Bu nesil bir deklanşörün bir diğer avantajı da su geçirmezlik olacaktır zira bir kameradaki en önemli antre noktalarından biri deklanşör düğmesidir. Peki, siz Canon’un bu yeni teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce elverişli olur mu? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top