Haber

Çanakkale’de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu

Çanakkale'de 9 Milyon Yıllık Mamut Fosilleri Bulundu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine ast Yeniköy’de bir grup acemi balıkçı, acayip kalıntılara rastladılar ve konuyla ilgili olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Sevinç Tuzak ile iletişime geçtiler.

Kalıntıların bulunduğu bölgeye gitgide artarak geniş çaplı bir araştırma başlatan Dr. Kapan, Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Bilirkişi Paleontolog Dr. Serdar Mayda ile söz konusu arazide çalışma gerçekleştirerek kalıntıların milyonlarca takvim mamut fosilleri olduğuna kanaat getirdi.

Fosilleri açıklama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor

momut fosili

Kayaların içine sıkışmış halde olan fosilleri zarar görmeden alabilmek için özel bir sıvıyla kayaların içerisindeki boşlukları dolduran Dr. Tuzak ve araştırma ekibi, nihayetinde fosilleri taş kesme makinesiyle bulundukları kayanın içinden çıkararak üniversiteye getirdi ve üzerinde araştırmalara başladılar.

dr. sevinç kapan

“Örneği gördüğümde bunun bir omurgalı dişi olduğunu anlamıştım.” ifadelerini kullanan Dr. Sevinç Tuzak, “Bu konuda çalışan Sayın Dr. Serdar Mayda’yı Çanakkale’ye ağırlama ettim. Onunla 3 gün arazide çalıştık. sonradan bilim sever bir iş insanının desteğiyle ulaşım koşullarının güç olmasına karşın taş kesme makinesi getirerek örneği kestik ve bölümümüze getirdik. derhal Serdar Mayda kadar mesela tanımlama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor.” şeklinde konuştu.

fosil

Yapılan birincil çalışmalar sonucunda kalıntılarda bulunan dişlerin bir yetişkin bir de bebek mamuta ait olduğunun saptama edildiğini ifade eden Dr. Kapan, “Günümüzden 9 milyon sene öncesine ait bir mamut fosili. Bu mamut öldüğü süre 30-40 yaşlarında ergin bir bireymiş. Çünkü bulunan diş ve diş köklerinden bunu söyleyebiliyoruz lakin kimsesiz değilmiş. Yanında üstelik süt kadınsı yani kökü olmayan bir diş bulunan bebek form varmış. Yani, pat diye pozitif form olduğu için asıl-bebek veya baba-bebek diyebiliriz” diye konuştu.

mamut dişi

Açıklamalarında söz konusu mamutların oraya niçin gelmiş olabileceğine de yer veren Dr. Kapan, “Ormanlık alanda yaşamış formlardan bunlar. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su ihtiyaçlarını gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir doğa olayı sonucunda, günümüze değin fosilleşerek ulaşmışlar.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top