Haber

Byton, Foxconn ile ortaklık kuruyor ancak kapatma süresini uzatıyor

Byton, Foxconn ile ortaklık kuruyor ancak kapatma süresini uzatıyor

Çinli elektrikli araç üreticisi Byton, iPhone üreticisi Foxconn ile Bloomberg’e göre takriben 200 milyon dolar bedel olabilecek bir imal anlaşması imzaladı. Buna karşılık, elektrikli araçlara girmeye hevesli olan Foxconn, Byton’a “gelişmiş imal teknolojisi, işlem yönetimi uzmanlığı ve tedarik zinciri kaynakları” sağlayacak. anlaşılan ikili, Byton’ın M-Byte elektrikli SUV’unu bitiş çizgisinden 2022’de Çin pazarı için üretime sokmak için birlikte çalışacak.

Anlaşma, Byton’ın doğrusu zorlandığı bir zamanda geliyor. Bloomberg ve lokal Çin medyasında çıkan haberlere tarafından, teşebbüs, salgının ağırlaştırdığı peşin para krizi nedeniyle geçen yıl faaliyetlerini askıya aldı ve acilen bu durdurma durumunu Haziran 2021’e dek uzatıyor. Keza Silikon Vadisi’ni büyük ölçüde terk etti ve orada Ar-Ge ve pazarlama üzerine çalışan yüzlerce çalışanı işten çıkardı. Byton acilen görünüşe göre, Çin’in orijinal devlete ait otomobil üreticisi ve girişimin büyük bir destekçisi olan First Auto Works’te (FAW) daha büyük kurumsal yapıya katlanıyor – kurucu ortak ve eski CEO Carsten Breitfeld’in çok eskiden uyardığı bir şey olacaktı.

Foxconn bir süredir elektrikli araçlara girmeye çalıştı

Foxconn’un katılımı bu yeniden yapılanma çabasının bir parçası olabilir, ama Tayvanlı elektronik tedarikçisi bir süredir Byton ile ilgileniyor.

Oysa iki teknoloji devinin girişime yatırım yaptığına dair raporlara karşın, girişime hiçbir zaman para koymadılar ve bunun yerine kendi fonunu bulmak için onu bıraktılar.

aynı zamanda Foxconn, büyüyen elektrikli vasıta alanına girmenin bir yolunu bulmaya çalışıyor. Elektronik devi, Ekim ayında kendi elektrikli vasıta platformunu duyurdu. Foxconn ayrıca Ocak 2020’de Fiat Chrysler ile elektrikli araçlar üzerinde çalıştığını söyledi, oysa her iki şirket de aradan geçen yıl bu projeyle ilgili herhangi bir güncelleme yayınlamadı. derhal Fransa’daki PSA Grubu ile birleşen Fiat Chrysler’in bir sözcüsü, geçen sene ortaklığın durumu hakkında defalarca açıklama yapmayı reddetti ve Foxconn çok sayıda yorum talebine cevap vermedi.

Foxconn, olasılıkla, M-Byte’ın yoklama panelini kapsayan heybetli 48 inç ekran için bileşenler ihtiyacı karşılamak gibi, Byton araçlarının içindeki teknoloji üstünde çalışmakla da ilgilenebilir.

Byton ilk önce açıkladı. 2018 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda elektrikli SUV konsepti. FAW ile ertesi yıl anlaşmayı açıkladı ve Çin’in Nanjing kentinde bir fabrikanın inşaatını tamamladı – bu, benzerlerinin birçoğunun hemen şimdi başaramadığı bir şey.

2020’de üretime hazır bir prototiple CES’e geri döndü ve COVID-19 salgın saldırısı olarak hala yeni finansman arıyordu.

Şirketin finansmanı hakkında bilgisi olan eski bir çalışana göre Byton, emeklilik fonlarından büyük otomobil üreticilerine dek yatırımcılarla “çok enerjik bir ivme” yaratan CES’ten çıktı. Fakat küresel ekonomi salgına tepki olarak durduğunda, “işler epeyce hızlı bir şekilde bozulmaya başladı.”

İlgili

Tesla’nın başarısı, 2020’de elektrikli vasıta girişimlerinde yangın hortumunu hedeflemeye tezgâhtar oldu

Açılış, bu türden bir peşin para rezervi oluşturmamıştı. Bir durum, dedi bu birey, fabrikayı ilerletmek ve daha pozitif fon ararken SUV’yi üretime hazırlanmış ışık halkası getirmek için terbiyesizce 820 milyon dolarlık yatırımlarının az daha tamamını kullanmayı tercih etti. (Bu kişi, Byton’ın geçen Haziran ayında kapatıldığında 200 ön üretim prototipi yaptığını söyledi). Byton, FAW da dahil elde etmek üzere, sonuçta onu daha da büyük tehlikeye atan fazla fazla borç aldı. Oysa Çin otomotiv danışma grubu ZoZo Go’nun başkanı Michael Dunne, geçen ay The Verge’e yaptığı açıklamada, Byton’ın çok eskiden bir varlık olarak görülen fabrikasının, ileriye dönük finansmanı olmadığı için nihayetinde “bir albatros” haline geldiğini söyledi.

Byton’ın mücadeleleri, yeni bir alaka ve daha da önemlisi peşin para, elektrikli vasıta alanına girerek fazla daha eksik gelişmiş ürünlerle girişimleri yükseltti.

The Verge’in geçen ay bildirdiği gibi Byton, şirketin eski CEO’suna karşı açılan bir davada avukatlarına ödeme yapmayı bile bıraktı.

.

Comments
To Top