Haber

Büyük Android SoC Üreticileri, Önümüzdeki Sene 1+3+4 Mimari Tasarımını Kullanmaya Başlayacak

Büyük Android SoC Üreticileri, Önümüzdeki Sene 1+3+4 Mimari Tasarımını Kullanmaya Başlayacak

Gizchina’nın popüler bir Weibo kullanıcısından aktardığı bilgiye takriben, önümüzdeki yıl Android akıllı telefon işlemcilerinde, daha açık konuşmak gerekirse işlemcilerin mimarilerinde bir metamorfoz yaşanacak.

Ortaya atılan güya önümüzdeki yıl Qualcomm Snapdragon, HiSilicon Kirin, Samsung Exynos ve MediaTek Dimensity’nin asıl amiral gemisi ve orta segment yongaları 1+3+4 mimari tasarımını kullanacak.

Yeni mobil işlemcilerde 1+3+4 mimari tasarımı kullanılacak

snapdragon 875 işlemci

Söylentilere göre Qualcomm’un yeni amiral gemisi yongası 1+3+4 seki çekirdek tasarımını kullanacak. Bölüştürme ise şu şekilde gerçekleşecek: 1 adet 2,84 GHz ultra geniş çekirdek, üç adet 2,42 GHz A78 çekirdek ve dört adet 1,8 GHz A55 çekirdek. Bu mimari tasarımın, Qualcomm’un bu sene aralık ayında çıkaracağı düşünülen Snapdragon 875 işlemcisinde kullanacağı varsayım ediliyor.

İlk başlarda ARM Cortex-X1 çekirdeğinin bu jenerasyonda yalnızca Snapdragon 875 kadar kullanılacağı bahis edilmişti. Ama daha güvenilir kaynaklardan bazıları Samsung Exynos 2100‘de de ARM Cortex-X1 mimarisinin kullanılacağını dile getirmişti. Ayrıca Exynos 2100’de 14 grafik çekirdekli ARM Finansal-G78 GPU da bulunacak. Exynos 2100’ün performansı merakla bekleniyor.

MediaTek Dimensity ve Huawei HiSilicon Kirin işlemcilerle ilgili çok artı bilgi bulunmuyor. Ama her ne olursa olsun bu üreticilerin de en üst seviyeye oynamaya devam edeceği düşünülüyor. Şu lahza mobil platform pazarında dört büyük oyuncu bulunuyor ve bunların hepsi, en yeni teknolojiler kullanarak rekabeti daha da sertleştirmeye hazır. Bu nesil rekabetlerde kazanan tarafın da genel olarak tüketiciler olduğunu belirtmekte menfaat var.

Comments
To Top