Haber

Buralar Karışır: ABD’de Facebook’un Dağıtılması İçin Dava Açıldı

Buralar Karışır: ABD'de Facebook'un Dağıtılması İçin Dava Açıldı

ABD Federal Ticaret Komisyonu, 9 Aralık Çarşamba günü (dün) sosyal ağ devi Facebook’un dağıtılması için dava açtı ve federal mahkemeden Facebook’a ait olan Instagram, WhatsApp gibi varlıkların egemen işletmeler haline getirilmesi başvurusunda bulundu. Mahkemenin FDC lehine karar vermesi halinde Facebook; WhatsApp, Instagram gibi varlıklarını satmaya zorlanacak.

Washington DC’deki bir federal mahkemede açılan davada FDC, Facebook’un rekabetçi tehditler sunan şirketleri satın alarak ve satın alamayacağı rakipleri haksız yere engelleyen kısıtlayıcı politikalar izleyerek tekel haline geldiğini aktardı. FDC’nin söz konusu davadaki talebi ise Instagram ve WhatsApp da dahil elde etmek üzere Facebook’u tekel haline getiren varlıkların ve işletmelerin elden çıkarılması, her tarafta inşası ya da mahkemenin sunacağı alternatif bir çözüm.

Facebook’un dağıtılmasını isteyen FDC, yıllar önce Facebook’un WhatsApp ve Instagram’ı satın almasını onaylamıştı

facebook whatsapp Instagram

Tahmin edebileceğiniz gibi Facebook’un hisse değeri, açılan bu davadan epeyce fena etkilendi ve gün kapanmadan önce hisse senedi fiyatı yüzde 4 dek düştü. bu vesileyle Facebook, FDC’nin davasını gözden geçirdiğini ifade ederken; hemen bağımsızlıkları istenen Instagram ve WhatsApp’ın yıllar önce satın alınmasının davayı açan FDC kadar onaylandığını hatırlattı.

“FDC’nin satın alımlarımızı onaylamasından yıllar sonra hükümet, ürünlerimizi kullanan insanlara ve meslek dünyasına etkisini gözetmeksizin değişiklik yapmak istiyor.” ifadelerini kullanan Facebook, yakında konuyla ilgili daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaklarını belirtti. Mark Zuckerberg geçtiğimiz sene şirket içi bir toplantıda hükümetin Facebook’u yaymak için bir dava açması halinde yasal bir savaşa gireceklerini ve bu savaşı kazanacaklarını ifade etmişti.

Bilmeyenler için hatırlatalım; Facebook, 2012’de Instagram’ı 1 milyar dolarlık bir uzlaşma ile satın almış, FDC bu satın alımı 5-0 oy ile onaylamıştı. FDC’nin Facebook’un dağıtılması için açmış olduğu dava ise komisyonda 3-2 oy alarak kabul edildi. sırası gelmişken Facebook’un WhatsApp’ı da 2014 yılında 22 milyar dolar karşılığında satın aldığını da hatırlatalım.

Comments
To Top