Haber

Bu Yıl Steam’de En Çok Oynanan 10 Popüler Online Oyun (6 Tanesi Ücretsiz)

Bu Yıl Steam'de En Çok Oynanan 10 Popüler Online Oyun (6 Tanesi Ücretsiz)

Oyun dünyasının en büyük platformu olan Steam, her yıl milyonlarca oyuncuyu bir araya getiriyor ve oyunculara sayısız oyun ile hizmet veriyor. Ücretli ve bedava çoğu kendini kanıtlamış popüler oyunun bulunduğu Steam’de anlık oyuncu sayıları, ara sıra hayret verici derecede yüksek olabiliyor. Ama 2020 yılı çoğunlukla evde geçmiş olmasına karşın, hemen olan oyuncu sayılarında gözle görülür bir düşüş gözlemleniyor.

Steam’de en fazla oynanan oyunlar listesine baktığımızda, bedava oyunların ilk sıraları her zamanki gibi elden bırakmadığını görüyoruz. Hazırsanız 2020 yılı her tarafında Steam üzerinde en fazla oyuncu sayısına ulaşan ve en çok oynanan oyunlara yakından bir göz atalım.

2020 yılında Steam’de en fazla oynanan oyunlar:

Counter-Strike: Global Offensive DOTA 2 PlayerUnkown’s Battlegrounds Destiny 2 Among Hafıza Grand Theft Auto V Team Fortress 2 Apex Legends ARK: Survival Evolved Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Son zamanların en çabuk yükselen online FPS oyunu: Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 54.460

Ayrıca edebiyat keza de oyun dünyasında efsane hâline gelmiş Tom Clancy’nin bizlere kazandırdığı yegane oyun Rainbow Six: Siege, Steam en çok oynanan oyunlar listesine 54 bin oyuncuyla son bayağı giriyor. FPS oyunları aralarında hâlâ popülerliğini koruyan Rainbow Six: Siege, yine ne bu popülerliğin bir kısmını kaybetmiş gibi görünüyor.

Piyasadaki en iyi hayatta kalma temalı yapımlardan: ARK: Survival Evolved

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 55.390

En çok oynanan oyunlar listesinde karşımıza çıkan ilk sürpriz oyun, hemen olan oyuncu sayısında takriben 1.000 oyuncu farkla Rainbow Six: Siege’ı geçen ARK oluyor. Harika öğelere sahip bir hayatta kalma oyunu olan ARK: Survival Evolved, gerçeğe yakın hayatta kalma deneyimini yaşatan nadir oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tekniğin ön plana çıktığı rekabetçi bir FPS: Apex Legends

En yüksek aynı zamanlı oyuncu sayısı: 71.270

2019 yılında meydana çıkan ve FPS türünde en çok sevilen rekabetçi oyunlardan biri hâline gelen Apex Legends, Steam basamaklarını kararlı adımlarla tırmanmaya devam ediyor. Natürel bu popülerlikte Apex’in ücretsiz olmasının da payı var. Huysuz takdirde CS: GO, Destiny 2, Fortnite ve güya battle royale nişancı oyunları ile baş etmesi aslında baskı bir hâl alırdı.

Yılların eskitemediği aşina bir yüz: Team Fortress 2

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 74.370

Uzun senelerdir oyun dünyasında yer alan Valve çıkışlı Team Fortress 2, geçen bunca yılın arkasında hâlâ güncelliğini ve popülerliğini korumayı başarıyor. Bu başarının sırrı ise Team Fortress’in öteki nişancı battle royale oyunlara tarafından daha farklı ve bağımsızlık olması. Alev püskürtücü dâhil birçok ilginç silahın da oyunda bulunması, Team Fortress 2’yi eğlenceli kılan detaylardan.

Bir oyundan daha fazlası olup yaşam tarzı sunan Grand Theft Auto V (Online):

En yüksek aynı zamanlı oyuncu sayısı: 87.840

Oyun dünyasının en çok hasılat yapan oyunu, herkesin adını bir defa duyduğu Rockstar’ın ve çağımızın efsanesi Grand Theft Auto V, bu sene en çok oynanan oyunlar listesinde yerini Among Fikir’a kaptırıyor. yine de hâlâ azımsanmayacak derecede hemen olan oyuncu sayılarına ulaşan GTA V, Rockstar’a daha uzun yıllar mal varlığı kazandıracak gibi duruyor. Tabii GTA VI’nın çıkışıyla her şey tersine dönebilir. Rockstar yakın zamanda GTA V’ten sıkılıp yeni oyun için kolları sıvayacak mı? Her Zaman beraber ilerleyen zamanlarda öğrenebileceğiz.

2020’nin bir nebze de olsa süratli geçmesini karşılayan Among Us:

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 90.270

Çıkışının üzerinden belirtilen bir zaman geçtikten sonra pat diye patlayan Among Fikir, hepimizin bilinen olduğu ve oyun dünyasında yıllardır gerçekten örneklerinin bulunduğu bir temele dayanıyor. Kimilerinin Vampir-Köylü olarak bildiği çoğu kez arkadaş grupları arasında oynanan sosyal çıkarım oyunlarının mantığını temel alan Among Us, Town of Salem gibi bu tarzın atası sayılabilecek oyunların daha önce hiç yakalayamadığı bir başarıyı yakalıyor.

Bunun esas sebeplerinden biri de Among Us’ın oyuncuyu uğraştırmadan doğrudan doğruya arkadaşlarıyla oyun oynamasını ve tabiri caizse çılgın gibi eğlenmesini olası kılması olarak değerlendirilebilir.

Daha Sonra ücretsiz olup Steam’in kalesi haline gelen Destiny 2:

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 93.840

Steam’in CS:GO ile birlikte yıkılmaz kalelerinden biri olan Destiny 2, belirli adımlarla popülerliğini korumaya ve arttırmaya devam eden bedava FPS oyunlarından biri. 2017 yılında PlayStation 4, Xbox One ve PC için meydana çıkan Destiny 2, sahiden oynaması ücretli bir oyundu.

Lakin 2019 yılında Steam radikal bir karar alarak oyunu ücretsiz hâle getirdi. Bu hamlenin meyvelerini bu yıl de görebiliyoruz. Zira Destiny 2’nin ücretsiz olması Steam’e yüzbinlerce ekstra oyuncu ve binlerce ekstra anlık oyuncu kazandırmış oluyor.

Battle Royale türünün en büyük temsilcisi: PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

En yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı: 190.470

Destiny 2’nin 90 binlerdeki anlık oyuncu sayısını 2 katından pozitif katlayarak ilk üçe giren PlayerUnknows’s Battlegrounds, bununla beraber Steam’in en çok oynanan ve 100 bin anlık oyuncu barajını aşan tek ücretli oyun oluyor. PUBG’nin ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Her ne dek hileler, ara ara gelen güncellemeler ve sanki teknik aksaklıklar oyuncuları sinirlendirip oyunun puanını düşürse de yine de oyuncuların PUBG’den bir türlü vazgeçemediğini görüyoruz. Lakin gerçi 2019 yılında 1 milyonun üstünde hemen olan oyuncuya ulaşan PUBG’nin, 2020 yılında çok büyük hemen olan oyuncu kaybı yaşadığı görülebiliyor.

Hardcore MOBA oyuncularının toplanma yeri: DOTA 2

En yüksek aynı zamanlı oyuncu sayısı: 418.280

Warcraft III’ün tek oyunculu modu The Frozen Throne üzerinde bir harita olan DOTA, yaklaşık olarak 20 yıldır popülerliğini korumayı başaran yegane oyunlardan biri. 2013 yılında DOTA 2 adıyla resmi sürümünü kazanan ve Steam’de zirve gösteren oyun, o dönemden itibaren popülerliğini çığ gibi büyütmeye devam ediyor.

Her ne kadar yeni nesil kadar LoL değin seçim edilmese de DOTA 2 hâlâ anlık olarak dile kolay 418 bin oyuncu sayılarını görmeyi başarıyor. yine de PUBG ve öteki oyunlarda olduğu gibi 2019 yılında 1 milyon hemen olan oyuncu sayısını geçen DOTA 2 de anlık oyuncularının birçoğunu kaybetmiş durumda.

…ve natürel ki de bir efsane: Counter-Strike: Global Offensive

En yüksek aynı zamanlı oyuncu sayısı: 665.530

2019 yılındaki aynı zamanlı oyuncu sayısının 2020 yılında birazcık peşinde kalan CS:GO, yine de birincil sıraya oturmayı başarıyor. Bilhassa PUBG’nin ve DOTA 2’nin koskocoman miktarda hemen olan ve genel oyuncu kaybetmesiyle birincil sıraya yerleşen CS:GO, anlık oyuncu sayısıyla da en istikrarlı şart sergileyen oyunların başında geliyor.

Gariptir fakat 2020 yılının pandemi ve karantina ile geçiyor olmasına karşın, Steam üzerinde yer alan hemen olan oyuncu sayılarında gözle görülür ağır düşüşler gözlemleniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Epic Games’in sene boyu verdiği ücretsiz oyunlar ve yaptığı kampanyalar olarak değerlendirilebilir. Sizler Steam üzerinden en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?

Comments
To Top