Haber

Bu Yıl Dünyada Deprem Sebebiyle 197 Kişi Hayatını Kaybetti: 159’u Türkiye’den

Bu Yıl Dünyada Deprem Sebebiyle 197 Kişi Hayatını Kaybetti: 159'u Türkiye'den

Ülkemiz bu sene Elazığ, Bingöl ve İzmir’de can kayıplarının yaşandığı depremler atlattı. Bir De atlatılan bu depremlerin bilançosu da epeyce ağır oldu. Ortaya çıkan yeni bir istatistik bilimi, gerçekte bu bilançonun ne dek ağır olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Independent Türkçe’de yer alan habere kadar, bu yıl dünya genelinde yaşanan depremlerde 197 kişi hayatını kaybetti. Dahası hayatını kaybeden 197 kişinin 159’u Türkiye’deydi

İzmir Depremi, 2020 yılının en ölümcül depremi oldu

izmir depremi, izmir depremi yıkılan bina, depremde yıkılan bina

30 Ekim’de gerçekleşen İzmir Depremi’nde şu esas değin 109 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan bu yer sarsıntısı, 2020 yılının en ölümcül depremi oldu. ABD Jeolojik Incelemeler Merkezi’ne kadar, 6 ve üzerinde 105 yer sarsıntısı meydana geldi. Bu depremlerden 9 adam başına, 7 ve üzerinde gerçekleşti. Jeolojik Araştırma Merkezi, İzmir’de yaşanan depremin de 7 büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

Verilere kadar 7 ve üstündeki büyüklüğe sahip depremlerin üçünde ırk hayatını kaybetti. Meksika’daki 7,4’lük depremde 10, Papua Yeni Gine’deki 7,0 büyüklüğündeki depremde ise yalnızca bir birey hayatını kaybetti. 7 büyüklüğündeki İzmir depreminde ise hayatını kaybedenlerin sayısı 109’u buldu.

Hem 2020 senesi içerisinde 10 ve üzerinde can kaybının yaşandığı 4 zelzele meydana geldi. Söz konusu depremlerin iki her birine Türkiye’de gerçekleşti. Diğer iki deprem ise İran ve Meksika’da gerçekleşti. Bir De İran’da gerçekleşen depremde Van’da da 9 birey hayatını kaybetti.

Verilere göre en çok can kaybının yaşandığı yer sarsıntısı İzmir Depremi oldu. İzmir’den sonra dünyada en çok can kaybının yaşandığı ikinci deprem Elazığ’da gerçekleşti. Elazığ’daki depremde de 41 kişi yaşamını yitirmişti.

Comments
To Top