Haber

Bu hafta ne oldu?

Bu hafta ne oldu?

Ah, bu hafta ne güzel bir yıldı! Zamanla ilgili tüm algımız zaten pandemi tarafından çarpıtılmıştı, oysa bu standarda tarafından bile son birkaç gün, Pazartesi günü bir Slack kesintisi ile başlayan ve haftanın hikayesi gibi görünen alışılmadık bir zaman tüneli gibi geldi. Oh ne dek saftık. Kesinlikle, Kongre’nin Seçim Kurulunun sonuçlarını onayladığı için Çarşamba günü Kongre Binası’na yapılan hamle haber döngüsünün geri kalanına başat oldu ve sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar, isyancıları kışkırtarak başkanın nihayet bir çizgiyi aştığına karar verdi.

İşte 2021’in çalkantılı ilk haftasına ilişkin bir çözümleme.

6 Ocak Çarşamba

Piyade yakınında bir mitingle konuştuktan sonra Beyaz Saray, Trump taraftarlarından oluşan bir topluluk yürüdü ve ABD Kongre Binası’na girdi. Beş kişi öldürüldü ve çok sayıda kişi tutuklandı. Ayaklanmacılar etkinliklerini canlı yayınlarken YouTube, canlı akışları yumuşatmak ve yetkili kaynakları ortaya dışında tutmak için çabaladı. Başkan Trump, seçimin çalındığını tekrarlayan ve protestocuları öven, Twitter, YouTube ve Facebook’un hemen platformlarından kaldırıldığı bir video yayınladı. Twitter, başkana, Kongre Binası’ndaki şiddeti yücelten birkaç tweet’i silmesini gerektiren 12 saatlik bir yasaklanmış yayınladı. Facebook ve Instagram, Trump’ı 24 saat süreyle yasakladı.

7 Ocak Perşembe

Saat 03: 30’da Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlık sonuçlarını onayladı. tercih, seçilmiş Başkan Joe Biden’in zaferini pekiştiriyor. Büyük ölçüde törensel eylem, isyancıların sınır dışı edilmesinin ardından Kongre’nin Kongre Binası’na dönmesinden sonradan gerçekleşti. Ancak Çarşamba günkü şiddetin Başkan Trump için sonuçları netleşmeye başladı. Facebook, başkanı “süresiz olarak” yasaklayarak, tayin süresinin geri kalanında orada yayın yapamayacağından belirlenmiş oldu. Shopify, takipçilerinin Make America Great Again şapkalarını ve diğer ürünleri satın aldığı Trump’ın kampanya mağazasını kapattı. YouTube, Trump’ı ve öteki kanalları seçim yalanlarını yaymakla cezalandıracağını duyurdu ve Twitch, Trump’ın hesabını devre dışı bıraktığını söyledi. Aylardır başkanın hedefinde olan video platformu TikTok, Trump’ın destekçileri Kongre Binası’na saldırmaya özendirme ettiği bir videoyu kaldırdı.

8 Ocak Cuma

Meclis, Trump’ı ikinci kez görevden almayı düşünürken, daha fazla platform başkan ve takipçileri üzerindeki kısıtlamalarını daimi hale getirdi. Alphabet Workers Union, YouTube’u Trump’ı yasaklamaya çağırdı ve Reddit, şiddeti kışkırtmaktan r / donaldtrump forumunu yasakladı. Apple ve Google, sosyal site Parler’ı baskı çağrıları sebebiyle dağıtma baskısıyla karşılaştı ve günün ilerleyen saatlerinde Google, Parler’ı Play Store’dan çıkardı ve Apple da aynısını yapmakla tehdit etti. Oyun sohbet platformu Discord, Trump yanlısı sunucu “The Donald” ı yasakladı ve Twitter, eski milli güvenlik danışmanı Michael Flynn dahil elde etmek üzere QAnon destekçilerini yasakladı.

Yüzlerce Twitter çalışanı Trump’ın yasaklanması çağrısında bulunduktan sonradan, nihayet, başkanın en sevdiği sosyal medya platformu fişi çekti: Twitter, tweet atmaya devam edip yapacağını söyledikten sonra gerçekDonald Trump hesabını daimi olarak askıya aldı Başkan Joe Biden’ın yemin törenine katılmayacak. Trump, @ POTUS hesabından tweet atmaya çalıştı, ancak bu tweetler yaklaşık olarak hemencecik kaldırıldı.

Cumartesi öğleden daha sonra, birkaç Trump idare yetkilisi istifa etti, Apple’ın Parler’ı App Store’dan ayırma taahhüdünü yerine getirip getiremeyeceğini merak ediyoruz ve Senatör Richard Warner, Capitol’e yapılan hamle hakkında dijital kanıt olabilecek içeriği gözetmek için telekomünikasyon ve sosyal platformlar. Warner, Birleşik Devletler Kongre Binası’nın “artık bir suç mahalli” olduğunu yazdı.

Biden’ın göreve başlamasına 11 gün kaldı.

Comments
To Top