Haber

Bu Görseldeki Gizlenmiş Tüm Maskeleri Bulabilir misiniz?

Bu Görseldeki Gizlenmiş Tüm Maskeleri Bulabilir misiniz?

Gözlerimiz, herhangi bir kamerayla kıyasladığımızda çok daha geniş bir bakış alanına sahip olsa da, görüş alanımızda bulunan tüm nesnelere aynı anda odaklanmamızın bir yolu bulunmuyor. Zira beynimiz, aynı anda pat diye artı nesneye odaklanmamızı engelliyor. Işlenmiş da neden?

Bunun nedenini açıklamadan önce ufak bir bulmaca oyunu oynamaya ne dersiniz? Aşağıdaki görseli özenle inceleyin. Kaç adet maske gördüğünüzü aklınızda tutun. Bakalım kaçınız bütün maskeleri görmeyi başaracaksınız…

Aşağıdaki görselde kaç adet maske bulunuyor?

maske bulmaca

Görselde kaç adet maske bulunduğunu söylemeden önce, neden bakış alanımızdaki tüm nesnelere benzer anda odaklanamadığımız fenomenini açıklama yapmak icabında; bunun en temel hayatta kalma içgüdülerimizden biri olduğunu söyleyebiliriz.

New York’taki SUNY Downstate Tıp Merkezi’nden sinirbilimci Susana Martinez-Conde’ye tarafından görsel korteksimizdeki nöronlar, sınırlı bir bant genişliğine sahip. bu nedenle de beynimiz, gördüğümüz bütün nesnelere yok, hayatta kalmamızı sağlayacak detaylara odaklanıyor. Örneğin; bir caddede karşıdan karşıya geçerken tüm nesneler yerine otomobillere odaklandığımızdan, içten şekilde hareket edebiliyoruz.

göz

Yukarıdaki görsele dönecek olursak; görselde tam tamına 24 maske bulunuyordu. Muhtemelen çoğunuz bu sayının yanına bile yaklaşamadı. Oysa bu sizin bir hatanız yok. Yukarıda da açıkladığımız gibi beynimiz, resimdeki bütün nesnelere aynı anda odaklanamadığından birçok maskenin yanına bulunan nesneler, maskeyi görmenize engel oldu. Görseldeki bütün maskeleri bildiren cevap anahtarına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top