Haber

Bu Eklenti, Google Arama Sonuçlarını 22 Yıl Önceki Basit Görünümüne Kavuşturuyor

Bu Eklenti, Google Arama Sonuçlarını 22 Yıl Önceki Basit Görünümüne Kavuşturuyor

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, 4 Eylül 1998’de kullanıcıların hizmetine sunulduğu günden bu yandan epey değişim geçirdi. Günümüzde Google, artık webde aradığınız herhangi bir bilgiyi taşıyan web sitelerini sıralamaktan çok daha fazlasını yapıyor. Az Daha bir bilgi paneline dönüşen Google; bilgi kartları, Google servis entegrasyonları ve çok daha fazlasıyla sade bir arama motoru olmaktan çıkmış durumda.

The Markup adlı bir geliştirici, daha sade ve yalnızca aradığınız terimlere karşılık sunan web sitelerini listeleyen bir Google isteyenler için Simple Search (Kolay Arama) adında yeni bir tarayıcı eklentisi yayınladı. Hem Chrome ayrıca de Firefox’ta kullanılabilen eklenti, kabaca Google’ı eski, sade günlerine geri döndürüyor.

Simple Search ile son derece kolay bir Google arama sonuçları sayfasına ulaşabilirsiniz

google arama eklentisi

Simple Search’ün temelde iki farklı amacı bulunuyor. İlki, yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanıcılara daha sade bir Google deneyimi sunabilmek. İkincisi ise Google Search’ün kullanıcıları diğer Google hizmetlerine ne sıklıkla yönlendirdiği konusunda bir farkındalık oluşturmak yani Google’ın kullanıcıları ‘istemeseler de’ Google ekosistemine nasıl dahil ettiğini göstermek.

Simple Search’ü yüklediğinizde, Google’ın belli başlı arama sonuçları sayfasının üstünde aramanızla ilgili web sitelerini listeleyen ve yeni aramalar yapabilmeniz için bir arama çubuğuna sahip olan küçük bir pencere açılıyor. Oysa Google’ın kendi arama sonuçları sayfasını görüntülemek isterseniz bu pencereyi kapatabiliyorsunuz. 

Google’ın yanı sıra Bing arama motoruyla da çalışabilen Simple Search eklentisini indirmek için buraya tıklayabilir, açılan sayfayı aşağıda kaydırarak kullandığınız tarayıcıya kadar Firefox veya Chrome butonlarına tıklayabilirsiniz.

Comments
To Top