Haber

Bu Dosyanın Sürümü Çalıştırdığınız Windows Sürümüyle Uyumlu Değil Çözümü

Bu Dosyanın Sürümü Çalıştırdığınız Windows Sürümüyle Uyumlu Değil Çözümü

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza bir program atfetmek istediğiniz zaman .EXE uzantılı bir doldurma dosyasını çalıştırmanız gerekir. Ama bazen bu dosyayı çalıştırmak istediğiniz süre karşınıza “Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu değil” hatası çıkabilir. Bu hatanın nedeni, hatalı Windows ya da yanlış bit sürümüdür.

“Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu yok” hatasına hatalı Windows mu yoksa hatalı bit sürümü mü niçin oldu öğrenmek için dosyayı ahenklilik modunda çalıştırmanız ve sistemin dosyayı sınamasına izin vermeniz gerekiyor.

“Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle ahenkli yok” hatası nasıl çözülür?

Adım #1: Bit sürümünüzün hata veren dosya ile düzenli olup olmadığını yoklama edin. Adım #2: .EXE uzantılı yükleme dosyasına sağa tıklayın. Adım #3: Uyumluluk Sorunu Giderme seçeneğine tıklayın. Adım #4: Program Uyumluluğu Sorunu Gidericisi ekranından Önerilen Ayarları Deneyin seçeneğine tıklayın.  Adım #5: Programı Sına butonuna tıklayın. Program çalışmazsa aşağıdaki adımları peşine düşüp takip edin. Adım #6: Program Uyumluluğu Sorunu Gidericisi ekranından Sorun Giderme Programı seçeneğine tıklayın. Adım #7: Sorunun ne olduğunu seçin. Adım #8: Sorunun detaylarını seçin. Adım #9: Programı Sına butonuna tıklayın. Adım #10: Sorun çözülene değin farklı seçenekleri deneyin. Adım #11: İşlem bitmiş.

Adım #1: Bit sürümünüzün kusur veren dosya ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, 32 bit, 64 bit

“Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle ahenkli değil” hatası ile karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken  bilgisayarınızın bit sürümü ile yükleme dosyasının bit sürümünün ahenkli olup olmadığını denetim etmektir.

Bilgisayarınızın 32 bit ya da 64 bit olduğunu Sistem sayfası üzerinden teftiş edebilirsiniz. Yükleme dosyasının sürümü ise dosyayı indirdiğiniz kaynakta veya dosyanın adında yazacaktır. Eğer bit sürümleri ahenkli değil ise ahenkli bir doldurma dosyası ile programı yüklemeyi deneyin.

Adım #2: .EXE uzantılı doldurma dosyasına sağa tıklayın:

Eğer bit sürümü ile ilgili bir can sıkıntısı yahut “Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle düzenli değil” hatasına dosyadaki öbür bir sorun niçin oluyor olabilir. Dosya üstünde sağa tıklayarak işlemler menüsünü açın.

Adım #3: Açılan menüden Uyumluluk Sorunu Giderme seçeneğine tıklayın:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, uyumluluk

Kusur veren .EXE uzantılı yükleme dosyası üzerinde sağa tıkladığınız vakit açılan işlemler menüsü üzerinden uyumluluk denetimi yapan aracı çalıştırmak için Ahenklilik Sorunu Giderme seçeneğine tıklayın. Araç kısa bir vakit içinde açılacaktır. 

Adım #4: Program Uyumluluğu Sorunu Gidericisi ekranından Önerilen Ayarları Deneyin seçeneğine tıklayın:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, önerilen ayarları deneyin

Uyumluluk Sorunu Giderme seçeneği, Program Uyumluluğu Gidericisi ekranını açacaktır. Burada karşınıza çıkan birincil seçenek olan Önerilen Ayarları Deneyin seçeneği aracın varsayılan ayarları üzerinden programın uyumluluğunu denetleyecektir. 

Adım #5: Programı Sına butonuna tıklayın:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, programı sına

Program Uyumluluğu Gidericisi ekranındaki Önerilen Ayarları Deneyin seçeneği ile varsayılan ayarlar üzerinden program uyumluluğunu kontrol etmek için Programı Sına butonuna tıklayın. Program çalışıyorsa hata çözülmüştür. Ancak program çalışmıyorsa aşağıdaki adımlar ile öteki seçeneğini denemelisiniz.

Adım #6: Program Uyumluluğu Sorunu Gidericisi ekranından Sorun Giderme Programı seçeneğine tıklayın:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, sorun giderme programı

Program Uyumluluğu Gidericisi ekranındaki diğer seçenek olan Sorun Giderme Programı, ilk seçenek ile aynı işlemi gerçekleştirecek. Fakat bu noktada varsayılan ayarlar yerine sizin sorunu tespit ederek elle girmeniz ve ayarlamalar yapmanız gerekiyor.

Adım #7: Sorunun ne olduğunu seçin:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, sorun başlığı

Sorun Giderme Programı seçeneği ile karşınıza; Program Windows’un eski sürümlerinde çalışıyordu oysa hemen yüklenmiyor veya çalışmıyor, Program çalışıyor ancak akıcı görüntülenemiyor, Program için başka izinler gerekiyor ve Sorunum listede yok seçenekleri çıkacak. Bu seçenekler arasından sizin sorununuzu seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Adım #8: Sorunun detaylarını seçin:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, sorun detayları

Sorun Giderme Programı seçeneği üzerinden sorununuzun asıl başlığını seçtikten daha sonra aracın size soracağı sorun ile ilgili detayları da en içten şekilde seçin. Sizin seçimleriniz doğrultusunda araç, yeni bir sınama sistemi hazırlayacak ve sistem üstünde dosyayı tahlil edecektir. 

Adım #9: Programı Sına butonuna tıklayın:

bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız windows sürümüyle uyumlu değil, programı sına

Sorun Giderme Programı seçeneği üzerinden sorununuzun asıl başlığını ve detaylarını içten bir şekilde seçtikten sonradan Programı Sına butonuna tıklayın. Program akıcı bir şekilde çalışıyorsa “Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle düzenli değil” hatası çözülmüş demektir. Eğer çalışmıyorsa bambaşka seçenekler denemelisiniz.

Adım #10: Sorun çözülene değin bambaşka seçenekleri deneyin:

Eğer “Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle ahenkli değil” hatası almaya devam ediyorsanız Sorun Giderme Programı seçeneği üzerinden seçmiş olduğunuz sorunun belli başlı başlığı veya detaylarıyla ilgili bir yanlış var demektir. Farklı seçenekler üzerinden adımları her tarafta uygulayın.

“Bu dosyanın sürümü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu yok” hatasını yukarıdaki adımları uygulayarak çözebilirsiniz. Her şeye karşın hata devam ediyorsa doldurma dosyasını farklı bir kaynaktan ve bilgisayarınızla tam ahenkli olarak indirerek programı yüklemeyi deneyin. Bu hatanın nedeni daima laf konusu dosyadır. 

Comments
To Top