Haber

BTK, Türkiye’nin Yerli ve Milli eSIM’ini Tanıttı

BTK, Türkiye'nin Yerli ve Milli eSIM'ini Tanıttı

Birkaç gündür gündemde olan eSIM’e geçişle ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Önce Türk Telekom, yeni teknolojiye geçişle ilgili resmi açıklama yaptı. Veri Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkezinde gerçekleştirilen bir etkinlikte, Türkiye’nin yerli ve milli eSIM’i tanıtıldı. Ulaştırma ve Altyapılar Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan‘ın da katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, eSIM’le ilgili ayrıntılı bilgiler de verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Sayan, eSIM üretiminin yapıldığı ilk ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu söyledi. eSIM’in kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen bakan yardımcısı, asgari 25 yıldır kullanımda olan maddi SIM kartların bundan böyle tarih olacağını söyledi. Sayan’a tarafından eSIM teknolojisinin kullanıma sunulması, yalnızca mobil iletişimi yok, bütün sektörleri doğrudan etkileyecek.

“Hayatımızın her alanında büyük kolaylıklar sağlanacak”

eSIM

Ömer Fatih Sayan kadar yapılan açıklamalarda, bundan böyle hemen her cihazın internete bağlanabileceği, eSIM teknolojisi ile de bu işlemin kolaylaşacağına değinildi. Konuya ilişkin örnekler de veren Sayan, evlerde kullanılan beyaz eşyalar ile ofislerde kullanılan hemen her üründe, otomotiv sektöründe, enerjide ve hatta sayaçlara dek bitmiş eSIM’lerin kullanılabileceğini söyledi. Sayan’a tarafından eSIM teknolojisi, özellikle de verimlilik açısından Türkiye’yi yepyeni bir noktaya taşıyacak.

Faaliyet dahilinde tanımlama yapan bir diğer isimse BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’ydu. Dünya genelinde yaşanan her türlü teknolojik gelişmeyi yakından peşine düşüp takip ettiklerini açıklayan Karagözoğlu, bu teknolojilerin Türkiye’ye en ince ayrıntısına kadar yerli ve ulusal imkanlarla gelmesi için çalıştıklarını söyledi. Bu bağlamda tamamladıkları son projenin de eSIM olduğunu ifade eden BTK başkanı, böylesi bir altyapıyı uluslararası standartlarda geliştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını açıklama etti.

BTK

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun konuyla ilgili öteki açıklamaları ise şu şekilde;

“eSIM güvenli bir çip üzerine uzakta yüklenebilecek ve yönetilebilecek teknoloji sunuyor. Cihazlara fiziksel SIM kart takılmadan, yazılım yoluyla uzaktan işletmeci profil bilgileri yüklenebiliyor ve yönetilebiliyor. Tekrar, işletmeciye ait SIM kart alınmasına lüzum olmadan, profil değişikliği yoluyla işletmeci değişikliği de cihaz üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca, eSIM, maddi SIM kartlarının sağladığı tüm emniyet seviyesine benzeşen değerinde seviyede emniyet ve koruma seviyesi sağlıyor.”

Comments
To Top