Haber

Brezilya’da Askıya Alınan Koronavirüs Aşısının Türkiye’deki Testleri Devam Edecek

Brezilya’da Askıya Alınan Koronavirüs Aşısının Türkiye’deki Testleri Devam Edecek

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Esas Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, geçtiğimiz gün Brezilya’da geçici olarak deneyleri askıya alınan Covid-19 aşısının Türkiye’de testlerine devam edileceğini açıkladı. Brezilya’daki deneylerin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin konuşan Ünal, “Sinovac firmasından, bu alt etkinin aşıyla hiçbir ilgisinin olmadığı kararı resmen elimize ulaştıktan sonra baştan güvenlik komitemizden, Türkiye’de de aşının durdurmaya lüzum olmadığı kararı geldi. Bugün öğleden sonra dün sabahtan kaldığımız yerden itibaren aşılamalarımızı yapmaya başladık” ifadelerini kullandı. 

Ünal dışarıya bir diğer izah etme da Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova’dan geldi. Akova, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği “CoronaVac” isimli Covid-19 aşı adayının aşama-3 çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, Brezilya’da “emrindeki etki” haberi geldikten sonradan dün itibarıyla aşı yapmayı durdurduklarını söyledi. Ardından Brezilya’daki hastayla ilgili izah etme yapan Akova, “Bu kişi 32 yaşında bir erkek hasta. İkinci doz yapıldıktan 24 gün sonradan fazla dozda ilaç kullanmak suretiyle intihar vakası… Yani aşıyla uzak yakından alakası olmayan bir şey” dedi. 

Endişelenmeye lüzum değil

Sinovac’ın bu alt etkiyle aşının hiçbir ilgisinin olmadığını doğruladığını söyleyen Ünal, “Sinovac firmasından, bu yan etkinin aşıyla hiçbir ilgisinin olmadığı kararı resmi olarak elimize ulaştıktan sonra yeniden güvenlik komitemizden, Türkiye’de de aşının durdurmaya gerek olmadığı kararı geldi. Bugün öğleden sonradan dün sabah kaldığımız yerden itibaren aşılamalarımızı yapmaya başladık. derhal endişeye mahal bir şart yoktur. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda da önemli bir emrindeki etki yok” ifadelerini kullandı. 

570 civarında gönüllü aşılandı

Türkiye’de 23 merkezde aşı yapıldığını söyleyen Akova, “Şimdiye dek 570 civarında gönüllüyü aşıladık. En çok doz yapan merkezler, İzmir Yokuş Hastanesi, Dicle Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi. Gönüllü alma halihazırda devam ediyor. Kısmi durdurma sonrasında dün ve bugün ikinci doz aşıları gelen hastalar vardı, onları vermemiştik. Acilen onlar da almaya başladılar. Bu saate dek 4 gönüllüye ikinci doz aşısını da verdik. Şimdiye dek izlem esnasında, fazla ağır tabi tesir türünde bir ast tesir saptamadık bu aşıyı alanlarda” dedi. 

Akova, önümüzdeki haftalarda sağlık durumu personeli dışında isteyen herkese bu aşıyı yapmaya başlayacaklarını söyledi.

Comments
To Top