Haber

Brezilya, iPhone’ların Kutusundan Şarj Adaptörü Çıkmasını Zorunlu Kılacak

Brezilya, iPhone'ların Kutusundan Şarj Adaptörü Çıkmasını Zorunlu Kılacak

Apple, geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirdiği lansman etkinliği ile yeni iPhone 12 ailesini tüketicilerin beğenisine sunmuştu. iPhone 12 modelleri, sahip oldukları özellikler ile Apple hayranlarını hoşnut etmeyi başarmış olsa da lansmanın arkasında maksimum tartışılan konuların başında iPhone kutu içeriğinden sıkıntı adaptörü ve kulaklıkların çıkarılması olmuştu.

Apple, yerel yasalar sebebiyle bu kararını Fransa’da ayırmak zorunda kalmış, Fransa’da satışa sunduğu iPhone 12 modellerinin kutusuna kulaklık eklemeye devam etmişti. Şu Anda ise benzer bir yükümlülük Brezilya’da ortaya çıktı ve şirket, iPhone 12 modellerinin kutusuna çok miktar adaptörü eklemek zorunda kalmış gibi görünüyor.

Brezilya, iPhone kutusundan çok miktar adaptörünü çıkarmanın “çevreci” etkisini kanıtlamasını istedi

iphone kutusu

Geçtiğimiz dönemde, Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinin tüketiciyi koruma kurumu olan Procon-SP, Apple’dan bir izah etme talep ederek iPhone kutusundan yük adaptörü çıkarmasının tüketicilere hasar vermeyeceğini ve çevreye hakiki faydalarını kanıtlamasını istedi.

Apple, Procon-SP’nin bu talebi üstüne çoğu kullanıcının zaten ahenkli bir şarj cihazına sahip olduğunu, kararın karbon emisyonlarını azaltacağını bildirdi. Fakat Procon-SP, bu açıklamadan hoşnut olmadı ve çok miktar adaptörünün ürünü (iPhone) göstermek için esas bileşenlerden biri olduğunu, iPhone’ları yük adaptörü olmadan satmanın Brezilya Alıcı Savunma Yasası’na tutarsız olduğunu öne sürdü.

iphone 12

Procon-SP’ye tarafından Apple, yük cihazını kutudan çıkararak çevreci bir eylem gerçekleştirdiğine dair tatmin edici kanıt sunmuyor ve üçüncü taraf yük adaptörü satın bölge müşterilerine aynı teknik desteği sunacağını garanti etmiyor. bu nedenle Apple, Sao Paulo eyaletinde satışa sunduğu iPhone’larda şarj adaptörü bulundurmaya devam etmek zorunda kalacak.

Apple’ın söz konusu karara bugün içinde yanıt vermesi gerekiyor, aksi takdirde para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Diğer Taraftan, Brezilya Milli Alıcı Sekreterliği de bütün ülke çapında iPhone’ların yük adaptörüyle satışa sunulmasını zorunlu kılmayı planlıyor. Dolayısı ile Apple, bir ülkede daha “çevreci” kararından dönmek zorunda kalacak.

Comments
To Top