Haber

Breakdance, Bir Olimpik Spor Olarak Kabul Edildi

Breakdance, Bir Olimpik Spor Olarak Kabul Edildi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, daha genç seyircileri de çekmek için 2024 Paris Oyunları programına breakdance’ı da resmi olarak eklediğini duyurdu. Kurul, hem kaykay, spor tırmanış ve sörfün de Paris oyunlarına eklendiğini duyurdu.

Ama kaykay, spor tırmanışı ve sörf, açılışlarını 2024 Paris’te değil 2021 Tokyo Oyunları’nda yapacak. Bildiğiniz gibi 2020 Tokyo Olimpiyatları, koronavirüs salgını sebebiyle bir sene ertelenmiş ve yeni tarihin 23 Temmuz 2021 olduğu duyurulmuştu.

Breakdance, resmi olarak olimpiyat oyunlarında

breakdance, breakdancing, breaking

Gerçekten bu teklif, iki sene önce Paris organizatörleri tarafından 2018 Buenos Aires Gençlik Olimpiyatları‘ndaki başarılı testten daha sonra önerilmişti. Breakdance, 2019 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylama almayı başarmıştı.

Yeni eklenen branşlar arasında yer alan sörf, Fransa’dan 15 bin km uzaklıktaki Pasifik Okyanusu’nda yer alan Tahiti sahillerinde gerçekleştirilecek. Gerçekten bu karar, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi göre bu senenin mart ayında verilmişti.

Independent’ta bulunan habere tarafından breakdance, olimpiyat oyunlarında tıpkı 1970’lerde ABD’de hip-hop öncülerinin adlandırdığı gibi ‘breaking’ olarak adlandırılacak. Peki, olimpiyat oyunlarına da eklenen breakdance nedir?

Breakdance nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

breakdance, breakdancing, breaking

Breakdance, ABD’de doğmuş olan atletik türdeki bir sokak dansıdır. Hip-hop, funk, soul tarzındaki müzikler eşliğinde yapılsa da günümüzde fazla daha değişik müzik türleri eşliğinde yapılmaktadır.

Breakdance, 1970’li yılların başında Afroamerikalı ve Porto Rikolu gençler göre oluşturulmuş, 1970’li yılların sonlarında ise diğer topluluklara da yayılmış ve büyük bir popülerlik kazanmıştı. Günümüzde bu nesil için breakdance denilse de bu türün öncüleri “b-boying” ve “breaking” tabirlerini kullanmayı tercih etmektedir.

Comments
To Top