Haber

Bomba İddia: Huawei, Honor’u 15 Milyar Dolara Satacak

Bomba İddia: Huawei, Honor'u 15 Milyar Dolara Satacak

ABD hükümetinin Mayıs 2019’da başlayan ambargosuna karşın geçici lisanslarla bir sene daha zeki telefon sektöründeki yükselişini sürdüren ve 2020 yılı içinde kısa süreliğine de olsa “dünyanın en çok satan akıllı telefon markası” olmayı başaran Huawei, 15 Eylül’de sona eren geçici lisansın ardından sancılı bir sürece başlamıştı.

Bildiğiniz üzere Huawei, geçici lisansların sona ermesinin ardındaki ne herhangi bir ABD şirketi ne de ABD’li şirketlere ait patentleri kullanan Samsung, TSMC gibi şirketlerle iş birliği gerçekleştiremez ülkü gelmişti. Bu koşul, Çinli teknoloji devinin özellikle akıllı telefon bölümünün işlerini önemli şekilde etkiledi ve hatta Huawei’nin 2021 itibarıyla zeki telefon üretimini durdurabilceği zeka konuşulmaya başlandı.

Huawei, Honor’un satışından 125 milyar TL’ye yakın kazanç sağlayacak

honor

Çin’den gelen yeni haberlere göre Huawei, ABD ambargosu ardından birincil büyük kaybını yaşamak üzere. Aktarılan bilgilere kadar Çinli teknoloji devinin fiyat/performans odaklı daha alçak markası olan Honor, Digital China Group ve Shenzhen yerel yönetiminin desteklediği birkaç girişim tarafından satın alınacak.

Söylentilere kadar Huawei, bilhassa uygun fiyatlı ürünleriyle Türkiye’de de epeyce popüler olan Honor’un satışından 100 milyar Yuan (15,1 milyar dolar ya da 124,8 milyar TL) kazanç elde edecek. Şirkete yakın kaynaklara göre Honor Terminal Co Ltd hisselerinin yüzde 15’ini alacak Digital China Group, Honor’un en büyük hissedarı olacak. Shenzhen hükümeti tarafından desteklenecek en az üç yatırım şirketi ise Honor hisselerinin yüzde 10-15’ini satın alacak.

Huawei’nin Honor’u satmasındaki en büyük neden yaşanan miktar sorunları

huawei honor

Kaynaklar, satın alma işlemi gerçekleştikten sonra Honor’un tüm iş gücünü elinde tutmaya devam edeceği yönünde. Keza tekrar şirkete yakın kaynaklara kadar satın alma işleminden sonra Honor, önümüzdeki üç sene içinde halka açılacak. yine de az önce konuyla ilgili olarak Honor, Huawei ya da Digital China’dan bir izah etme gelmediğini belirtelim.

Varsayım edebileceğiniz gibi Huawei’nin Honor gibi başarılı sayılabilecek bir markayı satmasının arkasındaki en büyük neden, ABD tarafından uygulanan yasaklama. Huawei, halihazırda kendi akıllı telefonları için parça tedarik etmekte sıkıntılar yaşarken diğer taraftan fiyat/performans odaklı bir daha alçak marka için arz sorunları yaşaması, içinde bulunduğu krizden çıkmasını daha da zorlaştırabilir. Söylentilere tarafından Huawei, söz konusu satın alma anlaşmasını 15 Kasım’da açıklayacak.

Comments
To Top