Haber

Bolivya’da İnsandan İnsana Bulaşan Ölümcül Bir Virüs Türü Keşfedildi

Bolivya’da İnsandan İnsana Bulaşan Ölümcül Bir Virüs Türü Keşfedildi

Bütün dünya koronavirüs salgınına odaklanmışken Bolivya’dan sıkıntılı eden bir haber geldi. ABD Rahatsızlık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, insandan insana bulaşabilen yeni bir virüs türünün tespit edildiğini açıkladılar. Uzmanların açıklamalarına tarafından ölümcül olan bu virüs, bir şekilde farelerden insanlara bulaştı.

CDC araştırmacılarının yaptıkları açıklamalara göre Bolivya‘da tespit edilen yeni virüs türü, ebola hastalığı gibi hemarojik ateşe niçin olan virüs ailelerinin nadir bir türü. Virüsün öncelikle 2004 yılında ufak bir salgına yol açtığını belgeleyen bilim insanları, bu virüse “Chapare” ismini verdiler. Bu ad, virüsün ilk çıktığı yerden geliyor. Uzmanlara kadar virüs, 2019 yılı itibarıyla bitmiş görülmeye başladı ve şu belli başlı değin da 3 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. 

Yeni salgın uyarısı yapıldı

Bolivya'da yeni virüs

Bilim insanlarına tarafından farelerden insanlara bulaşan Chapare virüsü, karoser sıvıları yoluyla yayılıyor. Bu da virüsün etkisinin, koronavirüsten daha seri bir şekilde kendisini göstermesine yol açıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Epidemiyolog Caitlin Cossaboom, biri tıbbi asistan, biri ambulans doktoru ve biri de gastroenterolog olan üç sıhhat çalışanının, enfekte olan kişilerle teması sonucunda bu virüsü kaptığının saptama edildiğini belirtiyor. Bundan Başka bu afiyet çalışanlarından ikisi, ne yazık ama hayatını kaybetmiş durumda.

Cossaboom kadar yapılan açıklamalara tarafından Chapare virüsü için geliştirilmiş bir çare yöntemi değil. Enfekte olan şahısların yüksek ateş, kusma, cilt döküntüsü, diş eti kanaması ve karın ağrısı gibi belirtiler gösterdiğini söyleyen bilim insanı, hastalanan kişilere sadece destekleyici tedaviler uygulanabildiğini ifade ediyor. Patolog Maria Morales-Betoulle ise daha yaygın bir rahatsızlık bulmayı düşündüklerini fakat ayrı bir durumla karşılaştıklarını, buna da fazla şaşırdıklarını söylüyor.

Chapare virüsü

Bilim insanlarının dikkat çektikleri diğer bir husus ise bu virüsün yıllardır dolaşımda olabileceği ihtimali. Uzmanlar, virüsün daha önce de var olabileceğini zira fazla aynı semptomlar bildiren dang hastalığının bu virüsle karıştırılmış olabileceğini açıklama ediyorlar. İnsandan insana bulaşmanın salgına yol açabileceğini vurgulayan bilim insanları, virüsle ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini, ilerleyen süreçte daha pozitif data sahibi olacaklarını söylüyorlar.

Comments
To Top