Haber

Boeing, 737 Max kazasında yalan söylediği için suçlu bulundu, 2,5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Boeing, 737 Max kazasında yalan söylediği için suçlu bulundu, 2,5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Boeing, Yargı Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ni dolandırmak için danışıklı dövüş kurmakla suçlanıyor ve 2018 ve 2019’daki ölümcül 737 Max kazalarından önce ve daha sonra Federal Havacılık İdaresi’ne yalan söylediği için 2,5 milyar dolar para cezası ödemek zorunda kalacak.

Hak Bakanlığı Perşembe günü ertelenmiş bir kovuşturma anlaşmasının parçası olan suçlamaları ve cezaları açıkladı. 2.5 milyar dolarlık para cezası, uçağın müşterisi olan havayollarına ödenecek olan 243.6 milyon dolarlık “para cezası”, 1.77 milyar dolar ve ölenlerin ailelerine ve yakınlarına takviye için bir fona gidecek 500 milyon doları içeriyor. iki kaza.

Boeing daha önce kazalarda hayatını kaybeden 346 kişinin aileleri ve sevdikleri için 100 milyon dolarlık bir fon duyurdu. Boeing, 2018’de 100 milyar dolar gelir ve 12 milyar dolar kar elde etti.

Boeing, 2018’de 100 milyar dolar gelir ve 12 milyar dolar kar elde etti

​​”Boeing çalışanları tarafından iletilen aldatıcı ifadeler, sözde gerçekler ve eksiklikler ABD Başsavcısı Erin Nealy Cox yaptığı açıklamada, FAA hükümetin uçan halkın güvenliğini sağlama yeteneğini engelledi ”dedi. “Bu dava açık bir mesaj veriyor: Hak Bakanlığı, Boeing gibi üreticileri, özellikle risklerin bu kadar yüksek olduğu sektörlerde düzenleyicileri dolandırmaktan sorumlu tutacak.”

Boeing’in 737 Max’i, şirketin karşı taraf Airbus’ın sunduğu yeni ve yakacak açısından daha bereketli bir teklifle etap uydurmasına tezgâhtar olan bir uçak olması gerekiyordu. Fakat şirket tasarımı aceleye getirdi ve sonuç olarak uçak, belirli kalkış durumlarında güvenli olmayan durmalara açık ayla geldi. Boeing, uçağın burnunu otomatik olarak aşağı iterek bu tasarım kusurunu ortadan kaldırmak için bir yazılım oluşturdu. Ama şirket, zamandan ve paradan tasarruf etmek için FAA’ya, havayollarına ya da pilotlara yazılımdan hiç bahsetmedi.

Daha da kötüsü, bu yazılım uçağın dış yüzeyindeki tek bir sensörden gelen okumalar üzerinde çalıştı – yani sensör hasar görmüşse fena bilgilerle hareket edip etmediğini bilmenin bir yolu yoktu.

Sonraki Kongre soruşturmaları ve raporlarında keşfedildiği gibi, iki ölümcül 737 Max çökmesine yol açan, bu tasarım kusurları dizisi ve Boeing’in açık sözlülüğüydü. Bunları düzenleyicilere veya havayollarına açıklamayan Boeing, Lion Air 610 sefer sayılı uçak ve Etiyopya Havayolları 302 uçağı savaş yazılımının varlığından bile haberdar olmadıkları pilotlardan ayrıldı.

Bazı Boeing çalışanları, 2020’nin başlarında Kongre göre yayınlanan dahili sohbet mesajları ve e-postalarda belgelendiği gibi, yaptıkları şeyin yanlış olduğunun farkındaydı.

737 Max o zamandan beri Boeing bu sorunları çözmek için çalıştıktan sonradan havaya geri dönmesine müsade verildi ve dünyanın dört bir yan havayolları uçağı yavaşça filolarına bitmiş tanıtıyor. Ama geçen ay yayınlanan bir Senato raporunda, Boeing ve FAA’nın bitmiş sertifikalandırma sürecinde yapılan bazı testleri manipüle etmek için çalıştığı keşfedildi. FAA’nın düzenleme konusundaki gevşek yaklaşımı, iki ölümcül 737 Max kazasına yol açan sorunlara katkıda bulunmakla da suçlanıyor.

Hükümetin Boeing ile ilgili soruşturmasında hiçbir birey cezai olarak suçlanmadı. FBI ve Ulaştırma Bakanlığı Genel Müfettiş Ofisi. Kazalar meydana geldiğinde CEO olan Dennis Muilenburg, 2019’un sonlarında devrildi. Boeing ona kıdem tazminatı vermemiş olsa da, 60 milyon dolardan artı hisse senedi opsiyonu ve diğer varlıklarla ayrıldı.

Comments
To Top