Haber

BMW’nin Kumaş Gövdeye Sahip Fütüristik Otomobilinin Patent Görselleri Göründü

BMW'nin Kumaş Gövdeye Sahip Fütüristik Otomobilinin Patent Görselleri Göründü

Konu otomotiv sektörü olduğunda daha çok elektrikli ya da otonom araçlar tartışılıyor olsa da gelecekte karşımıza fazla daha üstteki düzey teknolojilere sahip otomobiller de çıkabilir. Buna örnek olarak Alman otomotiv devi BMW’nin 2008’de karşımıza çıkan GINA isimli konsept otomobili gösterilebilir.

GINA, uzaktan bakıldığında standart bir roadster modele benziyor. GINA’yı bambaşka kılan ise gövdesinin standart metal bileşik veya karbon fiber malzeme yerine gergin, dirençli ve benzeri elastik bez malzemeden planlanmış olması. Bu ileri teknoloji kumaş araç gereç, GINA’nın daha “esnek” bir tasarıma sahip olmasını mümkün kılıyordu ama GINA, ne hızlı imal ne de konsept bir otomobil olarak hiçbir vakit karşımıza çıkmadı.

BMW’nin GINA konsepti bu şekilde görünüyordu

BMW GINA

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) yapılan yeni bir berat başvurusu, BMW’nin GINA ile ilgili planlarından asla iyice vazgeçmediğini ortaya koyuyor. Laf konusu berat belgelerine tarafından BMW’nin üstünde çalışmış olduğu teknoloji ile kaput, öbür senaryolarda şekil değiştirebilecek ve ihtiyaca göre aerodinamik özelliklerini iyileştirecek.

BMW’nin berat başvurusundan görseller

BMW patent

Her berat gibi bu patentteki teknolojinin de bir hızlı üretim üründe kullanılacağının bir garantisi bulunmuyor. bununla beraber BMW’nin berat başvurusu, şirketin bu teknoloji üstünde epey gelişme sarf ettiğini gözler önüne seriyor. Tahminler, BMW’nin böyle bir teknolojiyi hayata geçirse bile önce motorsporları için tasarladığı otomobillerde kullanacağı yönünde.

BMW GINA konsepti

BMW GINA konsept 1

BMW GINA konsept 2

BMW GINA konsept 3

BMW GINA konsept 4

Comments
To Top