Haber

BMW’nin Digital Key Plus, iPhone’ların iX’i cebinden veya çantasından açmasına olanak tanıyor

BMW’nin Digital Key Plus, iPhone’ların iX’i cebinden veya çantasından açmasına olanak tanıyor

BMW, Digital Key Plus adlı mobil otomobil anahtarı teknolojisinin yükseltilmiş bir versiyonunu duyurdu. İPhone sahiplerinin telefonlarını çıkarmadan seçkin BMW otomobillerinin kilidini açmalarına izin vermeyi vaat ediyor. Bu nitelik, U1 çipi baştan sona iPhone 11’den bu yandan Apple’ın amiral gemisi iPhone’larında yer alan ultra geniş banda (UWB) dayanıyor. Digital Key Plus, bu yılın sonlarında Avrupa’da ve gelecek yıl ABD’de piyasaya sürülecek olan tamamen elektrikli BMW iX’i piyasaya sürecek.

BMW’ye göre Digital Key Plus’ın en büyük yararı, UWB kullanmasıdır. böylece hala cebinizde ya da çantanızda bulunan bir iPhone ile çalışır. Buna karşılık, Apple ve BMW kadar kullanılan mevcut Dijital Anahtar sistemi NFC tabanlıdır, böylece kilidini başlamak için bir iPhone’u (veya Apple Watch’u) arabanın etiketinin yakınında tutmanız gerekir. BMW ayrıca, sinyalini engellemeye veya engellemeye çalışan röle saldırılarına karşı dayanıklı olduğunu ve “olası olan en yüksek güvenliği” sunduğunu belirterek, yeni UWB yaklaşımının güvenliğini vurguluyor.

BMW, ultra geniş bantın “muhtemel olan en yüksek güvenliği” sunduğunu iddia ediyor

acilen, sadece sınırlı sayıda iPhone’da UWB desteği sunan U1 çip bulunuyor. İlk kere iPhone 11’de piyasaya sürüldü ve sonra iPhone 12’ye dahil edildi, ancak geçen yılın başlarında piyasaya sürülen iPhone SE 2020 bütçesinde eksikti. U1 yongası, geçen sene piyasaya sürülen Apple Watch Series 6’ya da dahil edildi.

Apple, WWDC 2020’deki duyurusunun ardındaki geçen yıl 13.6 sürümüyle iOS’a dijital araba anahtarları için takviye sağladı. MacRumors, BMW’nin Business Korea acilen teknolojiyi kullanan tek araba üreticisidir, ancak Business Korea, Hyundai’nin bu özelliği bu yılın sonlarında benimsemeyi planladığını bildirdi.

UWB’yi dijital anahtarlar için bir standart haline getirme yönünde bir baskı var. Apple, geçen sene Haziran ayında dijital otomobil anahtarları için yardım verdiğini duyurduğunda, U1 çipini kullanacak endüstri çapında bir standart üstünde çalıştığını söyledi. BMW bugün yaptığı duyuruda, UWB desteğini Dijital Anahtar spesifikasyonunun 3.0 sürümüne dönüştürmek için Apple ve Car Connectivity Consortium ile birlikte çalıştığını söyledi.

Comments
To Top