Haber

BMW’nin 500 Beygirlik Tam Elektrikli Yarı Otonom SUV’si BMW iX Tanıtıldı

BMW'nin 500 Beygirlik Tam Elektrikli Yarı Otonom SUV'si BMW iX Tanıtıldı

Alman otomotiv devi BMW, adeta teknolojiye doyacağınız yeni amiral gemisi BMW iX’i resmen duyurdu. Bütün BMW modelleri gibi heybetli havalandırma ızgaralarına sahip olan BMW iX; buna rağmen tam elektrikli, her zaman internete alt ve sözde otonom yapısıyla yakın gelecekten günümüze ışınlanmış bir otomobil gibi görünüyor.

Sahiden bakacak olursak BMW iX’i daha önce iNext olarak zaten görmüştük. Fakat BMW, aracı prototip modelden seri üretime hazır bir modele dönüştürürken daha akılda kalıcı olması için ismini de iX olarak güncellemiş. BMW’nin açıklamalarına tarafından şirket, iX’i geliştirirken bilhassa otonom teknolojiler ve dijital servislere odaklanmış durumda. böylece BMW iX’in veri işleme gücü seviyesi, selefine kıyasla 20 kat daha büyük bir veri hacmini işleyebilecek şekilde artırılmış.

BMW ix

Ebat açısından incelendiğinde BMW iX’in benzersiz oysa bilinen olduğunu söyleyebiliriz. Zira vasıta, X5 ile aynı uzunluğa, X6 ile aynı yüksekliğe ve X7 ile benzer tekerlek çapına sahip. BMW iX, sürücüler ultra şık bir otomobilden ziyade minimalist tasarım çizgilerine sahip benzeri fütüristik bir araba sunuyor. 

bmw ix 2

BMW iX bir bütün elektrikli otomobil olduğundan doğrusu bir havalandırma ızgarasına gereksinim duymuyor. gerçi BMW, özgün tasarımını devam etmek için araca ‘numaradan’ bir ızgara tasarlamış durumda. Bu ızgarada otonom sürüş ve güvenlik özellikleri için gereksinim duyulan dedektör, kamera ve öteki donanımlar konumlandırılıyor.

bmw ix 3

BMW iX’in içine baktığımızda da minimum dışı değin dikkat çekici bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Her şeyden önce; BMW iX standart yuvarlak direksiyonların tersine asimetrik altıgen bir direksiyona sahip. Şirketin direksiyonu bu şekilde tasarlamasındaki esas niçin ise sürücünün dijital gösterge panelini daha iyi görebilmesi.

bmw ix 4

BMW, iX’in fütüristik tasarımını performans ile de destekliyor. Alman otomotiv devinin beşinci cins elektrikli baskı transfer organına sahip olan araç, şirketin açıklamasına tarafından 500 beygirin üzerinde bir kuvvet sunuyor. Tahminler, aracın 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin aşağı tamamlayabileceği yönünde.

bmw ix 6

BMW iX, tek şarjla EPA’nın FTP-75 test prosedürüne göre 300 mil (yaklaşık 480 kilometre), Avrupa Birliği’nin WLTP testlerine kadar ise 600 kilometre menzil sunuyor. BMW’nin açıklamasına tarafından iX’i yüzde 70 sıkıntı etmek 40 dakika sürecek ve 10 dakikalık şarj ile 120 kilometre yol alınabilecek. 

bmw ix 6

BMW iX, şirketin yeni nesil elektrikli arabulucu olacak demin geliştirme aşamasında olduğunu unutmamak gerekiyor. Tahminler, şirketin BMW iX’in süratli üretimine 2021’in ikinci yarısında başlayacağı ve aracın 2021’in sonlarında piyasaya sürüleceği yönünde. Tahmin edebileceğiniz gibi henüz bir fiyat bilgisi bulunmuyor.

Comments
To Top