Haber

BMW, Sporcuların Daha Uzun Süre Süzülmelerini Sağlayacak Elektrikli Wingsuit Tasarladı

BMW, Sporcuların Daha Uzun Süre Süzülmelerini Sağlayacak Elektrikli Wingsuit Tasarladı

Ekstrem spor tutkunlarının epeyce iyi bildiği türlerden bir tanesine de Wingsuit uçuşlarıdır. Bu sporda sporcular, uçaktan ya da epeyce yüksek uçurumlardan aşağı doğru kendilerini bırakırlar. Bu atlayışlar esnasında özel olarak geliştirilmiş bir giysi kullanılır.

Oldukça yüksek mesafelerden gerçekleştirilen bu atlayışlarda kullanılan kıyafetlerde, kol ve üçgenin taban olmayan kenarı arasında içi havayla şişmiş kısımlar bulunur. Düşüşü yavaşlatan bu kısımlar tamamen sporcuların gökyüzünde kalma süreleri uzar. BMW, Wingsuit uçuşlarında sporculara bir nevi takviye kuvvet sağlayabilecek elektrikli Wingsuit ilerletti.

BMW, elektrikli Wingsuit ilerletti

Gerçekleştirilen bu yeni elektrikli Wingsuit; BMW i, Designworks ve profesyonel bir Wingsuit pilotu olan Peter Salzmann meslek birliğiyle ortaya çıkarıldı. Kostümde, herkes 10 beygirgücündeki elektrikli motorlardan gücünü bölge iki adet karbon fiber nahoş pervane bulunuyor.

Gücünü bataryadan alan bu iticiler, 5 dakikaya kadar dakikada 25 bin defa dönebiliyor. İticileri sağladığı bu ilave nahoş zor tamamen sporcuların hızı saatte 299 km’nin üzerine dek çıkabiliyor. Yukarıdan da izleyebileceğiniz videoda Salzmann ve öteki iki pilot, 9.842 fit (2.999 metre) yükseklikten atlayarak bu iticiler için bir deneme uçuşu da gerçekleştiriyor.

BMW i’nin elektrikli Wingsuit tasarımı, Peter Salzmann’ın bu sporu yeni bir seviyeye sonuç projesiyle ortaya çıktı. Bu pervaneler, doğrusu tahmin edebileceğiniz gibi sporcuların daha uzun bir vakit baştan başa süzülmelerine imkân tanıyor. Keza elektrikli Wingsuit’in tasarımıyla ilgili hazırlanan videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Comments
To Top