Haber

BMC’nin Yerli Üretim SUV’u ‘Tulga’ Fuarda Sergilendi: İşte Tüm Özellikleri

BMC’nin Yerli Üretim SUV’u ‘Tulga’ Fuarda Sergilendi: İşte Tüm Özellikleri

Dün itibarıyla başlayan MÜSİAD Expo 2020 Fuarı, araba tutkunlarını heyecanlandıracak anlara sahne oluyor. Önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’e konut sahipliği yapan fuarda bu kez de BMC’nin yerli üretim zırhlı SUV modeli görücüye çıktı. “Tulga” olarak isimlendirilen SUV, tasarımı ve teknik özellikleriyle otomobil hayranlarını kendine hayran bırakacak türden.

Tulga, “miğfer” anlamına gelen bir kelime. Aracın zırhlı yapısı da miğferle zaten özdeşleşiyor. Takriben 8 ton ağırlığında olan vasıta, epeyce devasa yapısıyla 7 kişiyi taşıyabilme özelliğine sahip. 4 silindirli heybetli bir dizel motordan güç bölge araç, 2500 devirde 250 beygir gücünde çalışabiliyor. 4,2 litrelik motor, 6 ileri otomatik şanzıman ile destekleniyor. Bu canavarın en fazla hızı ise saatte 130 kilometre olarak açıklandı.

BMC’nin yerli canavarı Tulga işte böyle görünüyor

BMC Tulga

BMC’nin yeni canavarında 16,5 inçlik lastikler kullanılıyor. Bu bağlamda çok ağır arazi koşullarında bile zorlanmayan araç, diferansiyel kilidi, çift salıncak, kurtarma vinci ile kamera farkındalık sistemi gibi teknik özelliklerle doldurulmuş. Keza 24 volt 100 amperlik iki adet aküye sahip olan Tulga, 180 amper elektrik üretimi yapabiliyor. 

BMC'nin yerli SUV'u Tulga

Tulga’nın kendisi değin zırhı da epeyce gelişmiş bir yapıya sahip. Mesela bu canavar, balistik saldırılara bile dirençli şekilde planlanmış durumda. Keza yanmaz bir boyaya sahip olan Tulga’nın dört lastiği patlasa da yoluna devam edebiliyor. Vasıta, günümüz teknolojilerinin de büyük bir bölümünü içeriyor. Örneğin geri görüntü kamerası, hız sabitleme, şerit takibi, âmâ nokta dikkat sistemi, park sensörü, ayarlı direksiyon ve USB temas desteği gibi özellikler, BMC Tulga’da bulunuyor.

Tulga, kolluk kuvvetlerinin yeni gözdesi olacak

Tulga

Fuarda yer alan BMC yetkililerinden yapılan açıklamalara kadar yerli imal SUV Tulga, sivillere satılmayacak. Yani milyonlarca TL’yi gözden çıkarabiliyor olsanız bile bu araca sahip olamayacaksınız. Şirket yetkilileri, aracın askeri amaçlarla üretildiğini, personel taşımak ve devriye atmak için kullanılacağını ifade ediyorlar. Aracın fiyatı ise şu an için bilinmiyor.

Comments
To Top