Haber

Bitcoin’den Yeni Rekor: 25 Bin Doların Kapısına Dayandı

Bitcoin'den Yeni Rekor: 25 Bin Doların Kapısına Dayandı

Dünya ekonomisinin ve finans dünyasının baskı zamanlar geçirdiği 2020 yılı, kripto para birimi Bitcoin için rekorların senesi oldu. Bu sene rekor üzerine rekor kıran Bitcoin, sene başından bu yandan %240 değerinde kazandı.

Bloomberg HT’de bulunan habere göre Bitcoin, dünyada birçok borsanın kapalı olduğu operasyon gününde de değerine değerinde katmaya devam etti. Bitcoin, bu haberi yaptığımız lahza itibarıyla 24 bin 784 dolar yani 187 bin 755 lira değere ulaşmış durumda.

Bitcoin’den yeni rekor

bitcoin 26 aralık 2021 değer

Bitcoin’deki bu büyüme, “altcoin” olarak ifade edilen öteki kripto para birimlerinde de hareketliliğe sebep oluyor. Manâlı altcoin’lerden bir adam başına olarak görülen Litecoin, lahza itibariyle 127 dolar yani 966 TL değere ulaşmış durumda. Bir diğer kayda değer altcoin olan Ethereum ise 623 dolara yükselmiş durumda.

Bitcoin’in epeyce yüksek dalgalanmalar yaşaması, bu para birimiyle ilgili insanların da kutuplara ayrılmasına sebep oldu. Mesela şu an 25 bin dolara dayanan bu kripto para birimi, 2018 yılının sonlarında 3 bin dolar bandına değin gerilemişti.

Bitcoin’i savunan cephe, dijital para biriminin portföy çeşitlendirici bir operasyon gördüğünü açıklama ederken karşı cephe ise tıpatıp 2018 sonlarında olduğu gibi ağır bir çöküntü yaşayacağını savunuyor. Bir Takım manâlı kuruluşlar da analizlerinde Bitcoin’e olumlu bakış atmaya başlamıştı.

Finans dünyasındaki manâlı kuruluşlardan bir tanesine olan Goldman Sachs, Bitcoin’in önemli bir yatırım arabulucu olarak görülen altının yerini almayacağını şu şekilde açıklama etti: “Altının reel faiz oranlarına ve dolara aleyhinde düşük performansı, bir takım yatırımcıları Bitcoin’in enflasyona karşısında altının yerini aldığı konusunda endişelendirdi. Bazı alternatifler oluşsa da Bitcoin’in gelişen popülaritesinin altının varlığına bir tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz.”

Comments
To Top