Haber

Bitcoin’de 220 milyon dolar kaybetme hakkındaki bu NYT hikayesini okuyun

Bitcoin'de 220 milyon dolar kaybetme hakkındaki bu NYT hikayesini okuyun

220 milyon doları kaybetmenin böylece çok iyi yolu yoktur, ancak bu New York Times makalesi bilhassa dehşet olanı vurgulamaktadır – dijital cüzdanınızın şifresini unuttuğunuz için bitcoin’de milyonlarca dolar kaybetmek.

NYT’den Nathaniel Popper’a göre Stefan Thomas’ın 7,002 bitcoini (takriben 220 milyon dolar bedel) bir IronKey değişmez diskinde kilitli durumda. Sorun, şifreyi hatırlayamaması ve IronKey’in katı güvenlik protokolleri sebebiyle onları daima kaybetmeye yaklaşan iki başarısız şifre girişimi olmasıdır. Sürücüyü kırması için birine ödeme yapma olasılığı var, ama Thomas’ın bunu yapmak için zamana ve paraya sahip olması gerekecek.

Bu karanlık bir komedi senaryosu ve Popper’ın hikayesi, tüm kripto para klasiklerine hitap ediyor. açıklamaya yardım et. Bitcoin’in değerinin istikrarsız doğasından ve para biriminin esrarengiz yaratıcısından bahsediliyor, fakat makale şaşılacak bir şekilde açıklığa kavuşturan şey, bitcoin kaybetmenin aslında ne değin yaygın olduğu.

Thomas’ın acı hikayesinde iki birey daha öne çıkar, oysa bu şaşırtıcı derecede yaygın bir öykü. Popper, acilen var olan 18,5 milyon bitcoin’in terbiyesizce yüzde 20’sinin (takriben 140 milyar dolar) erişilemeyen cüzdanlarda kaybolduğunu yazıyor.

Geçmişte ayrı içeriklerle kilitlenmiş başka yüksek değerli cüzdanlar da vardı. 30.000 $ ‘dan 300.000 $’ a dek, oysa Thomas’ın hikayesi, bu sorunun Bitcoin kullanıcıları aralarında ne dek daimi olduğunu ve ne kadar fiyatı yüksek ayla geldiğini hatırlatıyor. Bitcoin’in güvenli ve merkezi olmayan yapısı harikadır – basit insan unutkanlığıyla çarpışana kadar.

Bütün hikayeyi burada okuyabilir ve ne dek schadenfreude bitcoin’in üretmeye devam ettiğini takdir edebilirsiniz.

Comments
To Top