Haber

Bitcoin, Yaklaşık 3 Yılın Ardından İlk Kez 17 Bin Dolara Ulaştı

Bitcoin, Yaklaşık 3 Yılın Ardından İlk Kez 17 Bin Dolara Ulaştı

Bitcoin ve kripto paralar, bundan birkaç sene önce bir hayli değerlenmiş ve popüler olmuştu. Bitcoin, bugün önemli bir eşiği daha geride bırakarak 17 bin doları yani yaklaşık 131 bin TL’yi gördü. Bitcoin, yaklaşık 3 senedir bu seviyeye ulaşamamıştı.

CNBC’de yer alan habere tarafından Bitcoin’in değeri, son 24 saat içerisinde %4’ten artı artış gösterdi. 17 bin 30 dolardan işlem yapılan kripto para birimi, 7 Ocak 2018 tarihinden bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Bitcoin, yılbaşından bu zamana dek %137 değer kazandı

bitcoin

Endüstri uzmanları, yılbaşından bu yana %137 değerinde kazanan Bitcoin’in bu yükselişini COVID-19 ile ilgili devlet teşvikleri dalgası, Paul Tudor Jones ve Stanley Druckenmiller gibi büyük yatırımcıların bu alana ilgi göstermesi gibi sebeplerin tetiklediğini dile getiriyor.

CyrptoCompare CEO’su Charles Hayter, kripto dünya ile geleneksel parasal enstitülerin arasındaki farkın dramatik bir şekilde kapandığını dile getiriyor. Kripto yatırımcıları, Bitcoin’in altın gibi “tehlikesiz liman” varlıklarıyla benzer bir kaliteye sahip olduğunu söylüyor. Yatırımcılar, özellikle idareli türbülanslarda bu tür güvenli limanlara akın ederler. Bitcoin yatırımcıları, salgına aleyhinde alınan parasal ve mali teşviklerin ABD doları gibi kuvvetli paraların değerini düşürdüğünü de açıklama ediyor.

Bitcoin’deki bu süratli yükselişin peşinde, değişik büyük şirketlerin de kripto para alanına girmesi de bulunuyor. Örneğin Fidelity Investments, müşterilerinin kripto para alışverişini daha basit yapabilmesi için özel bir dijital varlık birimi hazırladı. Ayrıca PayPal da kullanıcılarının sanal paraları satın almasını, elinde tutmasını ve satmasını sağladı.

Comments
To Top