Haber

Bitcoin, Ocak 2018’den Bu Yana İlk Kez 16 Bin Doları Geçti

Bitcoin, Ocak 2018’den Bu Yana İlk Kez 16 Bin Doları Geçti

Son dönemde her yerde popüler bir yatırım haline gelen Bitcoin, ağır adımlarla da olsa yükselişine devam ediyor. Bir dönem 20 bin dolar bandını zorlayan oysa ardından şipşak düşüşe geçen bu kripto para bitmiş o noktaya dönmeye hazırlanıyor.

Bugün 16.019 dolar ile takriben 21 ay sonradan her yerde bu seviyeyi görebilen Bitcoin’in yükselişinin nedeni ise henüz muhakkak değil. Böylece fazla bilirkişi bu artışı ABD’de gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarıyla bağdaştırıyor.

Bitcoin bu sene değerini ikiye katladı

bitcoin

Bitcoin, son bir yıllık sürede değerini ikiye katlamayı başardı. Birkaç yıl önce de benzer bir büyüme yaşayan Bitcoin’in fiyatı 20 bin doları zorlamıştı. CoinDesk’e göre şimdi bulunduğu konuma da en son 8 Ocak 2018’de erişebilen kripto para, son bir saatte dolar bazında %1’den fazla bedel kazandı.

Kripto para borsası NEM’in başındaki ad Nicholas Pelecanos, yaptığı açıklamada ABD seçimlerinin BTC’nin değerinin 14 bin dolar direncini aşmasına asistan olduğunu ifade etmişti. Tercih sonuçları Bitcoin fiyatlarında artışa neden olabilir. 

Pek fazla kripto para girişimcisine kadar dünyanın dört bir yanına devletler ve merkez bankaları, koronavirüs sebebiyle piyasaya para saçarak ekonominin dönmesini sağlıyor. Bu da devalüasyona neden olarak kripto paraların daha iyi bir yatırım alternatifi haline gelmesini sağlıyor.

PayPal etkisi olabilir

bitcoin

Politika ve küresel salgın dışarıya, şirketlerin kripto paralara aleyhinde daha olumlu tavırlar takınmaya başlaması da bu artışın nedenleri aralarında yer alıyor olabilir. Geçtiğimiz ay, finans teknolojileri devi PayPal artık Bitcoin, ether, litecoin ve bitcoin cash kullanımını destekleyen yeni özelliğini açıklamıştı. Firma, 2021 yılında kullanıcılarının kripto para ile alışveriş yapabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey kadar yönetilen Square adlı fintek girişimi de geçtiğimiz ay 50 milyon dolar bedel Bitcoin alımı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Firmanın Cash uygulaması uzun zamandır kripto hizmetleri sunuyordu.

Comments
To Top