Haber

Bitcoin, %8,7’lik Artışla 19 bin 850 Doları Aşmayı Başardı

Bitcoin, %8,7'lik Artışla 19 bin 850 Doları Aşmayı Başardı

2020 içerisinde şipşak yükselen Bitcoin, sırasıyla 17 bin ve 18 bin dolar barajlarını aştıktan daha sonra sert bir kayıp yaşayan ancak her tarafta 18 bin doların üzerine çıkmayı başarmıştı. Dünyanın en büyük kripto para birimi, bir eşiği daha geride bırakmayı başardı.

Bloomberg’de bulunan habere tarafından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, %8,7’lik değer artışıyla 19 bin 857 dolara ulaştı. Kripto para, bu sene içerisindeki bedel artışını bununla beraber %170’in üstüne çıkarmış oldu.

“Bitcoin’in zamanı geldi”

bitcoin değer tablosu

eToro Genel Müdürü Guy Hirsch, “Bitcoin’in zamanı geldi. Bu rallinin hâlâ ilerleyecek yolu olabilir” ifadelerini kullandı. Bitcoin, Aralık 2017’de 19 bin 511 dolara ulaştıktan sonradan 2018 yılı içerisinde 4 bin doların altına değin düşmüştü.

Birçok açıdan fena geçen 2020 yılı ise Bitcoin için geri dönüş yılı oldu. Bitcoin’in bu yükselişinde COVID-19 salgının rolü de büyükçe oldu. Salgın sebebiyle dünya genelinde merkez bankaları, bir yanlamasına borçlanma faizini düşürürken bir yanlamasına da doğaüstü teşvikler verdi.

bitcoin

Bitcoin, merkez bankalarının aldığı önlemler ardından öne çıkan bir araç olmayı başardı. Paul Tudor Jones gibi manâlı yatırımcılar, merkez bankaların ve hükûmetlerin aksiyonlarına aleyhinde bir tedbir olarak kripto para aldıklarını söyledi.

Natürel Bitcoin her ne kadar bu sene içerisinde çok büyük bir fiyat artışı yaşasa da epeyce dalgalı bir seyir izlediğini de maddeler halinde sıralamak gerekiyor. Bloomberg verilerine göre, Bitcoin’in bu sene jurnal ortalama hareketliliği %2,7 olarak gerçekleşti. Bir diğer manâlı yatırım arabulucu olan aşağıda ise bu oran sadece %0,9’da kaldı.

Miller Tabak + Co. Pazar Strateji Uzmanı Matt Maley, teknik göstergelerin çok artı Bitcoin alımının gerçekleştiğini gösterdiğini, dolayısıyla yakın zamanda gerileme yaşamasının olası olduğunu söyledi. Maley, ayrıca 2018’deki büyük düşüş kadar bir değerinde kaybının ise olası olmadığını dile getirdi.

Comments
To Top