Haber

Birleşmiş Milletler, Dünya Genelinde Temel Gıda Fiyatlarının Yıllık Bazda %6 Arttığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler, Dünya Genelinde Temel Gıda Fiyatlarının Yıllık Bazda %6 Arttığını Açıkladı

Ilk Kez çoğu Afrika ülkesi edinmek üzere dünyadaki birçok ülkede insanlar, temel gıdalara ulaşmakta zorlanıyorlar. Bir De Birleşmiş Milletler göre yapılan tanımlama, bu yıl içerisinde bu durumun daha da iyiye gitmediğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya genelinde esas gıda fiyatlarının artışta olduğunu açıkladı. Örgüte tarafından temel gıda fiyatları, ekim ayında %3,1 artarken yıllık bazda da %6’lık bir artma yaşadı. Keza fiyatların seri 5 aydır arttığı da ifade edildi.

Esas yiyecek fiyatları artıyor

temel gıda ürünleri, yumurta, süt, peynir, meyve, sebze

Fiyatlarında en fazla artışın görüldüğü ürünler tahıl, şeker, süt ürünleri ve nebati yağlar oldu. Tahıl fiyatları son bir ay içerisinde %7,2, geçen yılın benzer dönemine tarafından %16,5 artış yaşadı. Tahıl fiyatlarındaki artışın nedenleri olarak daralan ihracat arzı, Arjantin’deki fena hava koşulları ve Avrupa, Kuzey Amerika, Karadeniz Bölgesi’ndeki verimsiz hava gösterildi.

Dünyanın en büyük şeker üreticisi iki ülkesi olan Brezilya ve Hindistan’da üretim düştü ve şeker fiyatı ekim ayında %7,2 yükselme yaşadı. Ayrıca süt ürünleri de aylık bazda %2,2’lik bir artma yaşadı. En fazla pahalanan süt ürünleri aralarında peynir, yağsız süt tozu, bütün yağlı süt tozu ve tereyağı yer aldı.

Artış yaşanan bir öteki kalem olan nebati yağ endeksi, geçen ay %1,8’lik bir büyüme yaşadı ve son 9 ayın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Yağ fiyatlarındaki artışın sebebi ise palm yağı ve soya yağındaki fiyat artışı olarak gösterildi. Fiyatlarında düşüşün görüldüğü yiyecek maddesi et oldu. Yılbaşından bu yanlamasına fiyatları düşen et, ekim ayında da bir önceki aya kadar %0,5 düşüş yaşadı.

Comments
To Top