Haber

Birleşik Krallık, Dronelarla 5G Teknolojisini Sunmak İçin Konsept Bir Tasarım Geliştirdi

Birleşik Krallık, Dronelarla 5G Teknolojisini Sunmak İçin Konsept Bir Tasarım Geliştirdi

Uzun yıllardan beri 4G’yi kullanan Dünya, artık ağır ağır daha yeni bir teknoloji olan 5G’ye geçmeye hazırlanıyor. İnternetin ve tüm iletişimin çok daha süratli gerçekleşmesini sağlayacak bu yeni teknoloji, hala pek fazla eleştiriyle gündeme geliyor olsa da öyle fazla ülke bu konuda çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor.

5G üstünde çalışmalara devamlı Birleşmiş Krallık merkezli iki şirket, 5G sinyallerini dünyaya ışınlayarak bağlantıyı iyileştirmek için alışılmışın dıştan bir usul üstünde çalışıyor. Bunun için drone’ları kullanmayı hedefleyen mühendislik firması Cambridge Consultants ve telekomünikasyon şirketi Stratospheric Platforms Limited, bunu başarırlarsa 5G bağlantısını daha iyi bir şekilde denetim edebilecek.

20.000 metre irtifada 60 drone’luk filo görevlendirilecek

Bu yeni konsept tasarım, antenlerin takriben 20.000 metre irtifada uçan drone’lara takılarak 5G sinyallerinden gelen ışınları yönlendirmesini sağlamayı hedefliyor. ZDnet’e kadar 60 drone’luk bir filo, Birleşik Krallık’ın tamamında 100 Gbps’den daha yüksek 5G hızlarında bağlanmayı sağlayabilecek. Dahası bu filonun yatırımı, geleneksel baz istasyonlarına tarafından daha yerinde olacak. 

Konsept tasarımın gerçekleşmesi durumunda günümüzde bir takım lokasyonlarda yer alan baz istasyonlarının “zararlı” diye nitelendirilen etkileri de minimalize edilmiş olacak. Geniş bant ekonomisini her yerde yazmayı hedefleyen bu çevre dostu drone’ların herkes 140 km’lik çaplardaki alanları kapsayabilecek. 3 metrekarelik bir anten taşıyacak bu drone’lar, belirli konumları amaçlamak için yenilen yapılandırılabilecek. Bilhassa deprem gibi doğal facia durumlarında bağlantının yoğun olduğu yerlere odaklanarak irtibat devam etmesi bu sayede sağlanabilir. Hem ışınların ayarlanabilir olması, geleneksel hücreli kulelerinin erişemediği noktalarda bile sorunsuz iletişim imkanı sağlayacak.

Uçakların üzerinde uçacaklar

Havada asılı kalacak bu drone’lar, 20.000 metre irtifada bulunacakları için uçaklar için bir sorun teşkil etmiyorlar. Tahminlere tarafından 3,5 ton ağırlığında olacak drone’lar nispeten küçük bir yapıda olacak ve 140 kg taşıma kapasitesi bulunacak. 

Cambridge Consultants, sistem adamakıllı çalışır ayla geldiğinde drone’ların 500 milyondan pozitif insana temas sağlayabileceğini düşünüyor. 

5K komplo teorisyenleri engellenmiş olacak

öte yandan 5G’ye aleyhinde komplo teorisyenlerinin Birleşmiş Krallık’ta baz istasyonlarını ateşe verdiği görülmüştü. Bu antenlerin insanların uzağına yerleştirilecek olması bu danışıklı dövüş teorisyenlerinin saldırganlığını da manâlı ölçüde azaltmış olacak.

Comments
To Top