Haber

Bir YouTuber, PlayStation 5’i GameBoy’a Yansıtarak Oynadı (Video)

Bir YouTuber, PlayStation 5'i GameBoy'a Yansıtarak Oynadı (Video)

Sony ve Microsoft, yeni tür oyun konsollarıyla video oyun sektörünün kapsamını önemli anlamda değiştirdiler. Bu konsollarla birlikte 4K çözünürlük ve 120 Hz tazeleme oranları bundan böyle bir standart haline geldi. Ama “The Retro Future” isimli bir YouTube kanalının içerik üreticilerinden Elliot, bu durumdan böylece de hoşnut kalmamış olacak ama çılgınca bir şey gerçekleştirdi. YouTuber, PlayStation 5’i GameBoy’da oynamaya çalıştı. 

PlayStation 5’in ekranını bir GameBoy’a yansıtmak pek da basit bir şey değildi. Neticede bir GameBoy, sıradan koşullarda HD çözünürlük bile sunamıyor. Bu zorlukların üstesinden gelmekte epeyce kararlı davranan YouTuber, birkaç adet dönüştürücü kullanarak bu zorlukların üstesinden geldi. Fakat bu dönüştürücü aparatlar, epeyce fiyatı yüksek ürünlerdi.

Bir GameBoy Micro, PlayStation 5’i işte böyle gösteriyor

GameBoy Micro'da çalışan PlayStation 5

YouTuber, PlayStation 5’i bir GameBoy’a çevirmek için her şeyden önce bir dijital/analog dönüştürücü almalıydı. Çünkü PlayStation 5’in dijital HD sinyalleri, GameBoy’a ilk elden yansıtılamıyor. Bunun için bir adet “HDMI-AV” dönüştürücüsü bölge YouTuber, bu aparatla bütün sorunları çözemedi. O Kadar ancak bir PlayStation 5’in ekranını GameBoy’a alıntı yapmak istiyorsanız, ikinci bir dönüştürücüye daha ihtiyacınız var. “Mayflash” isimli bu adaptör, AV sinyalleri haline gelen bir videonun GameBoy kadar tanınabilmesini sağlıyor. İnternet üzerinden bulunabilen ürünün fiyatı ise vergisiz haliyle bile 1,200 TL’nin üzerinde.

Gerekli aparatların temini, YouTuber’ın amacına ulaşmasını sağlamadı. O Kadar ancak bu YouTuber, PlayStation 5’in arayüzündeki ayarlara girip, “HDCP” seçeneğini kapatmak zorundaydı. Bunu da yapan YouTuber, PlayStation 5’in ekranını GameBoy’lar üzerinden oynatmayı başardı. Ancak GameBoy’ların üzerindeki tuşlar, kullanılabilir durumda değildi. Yani YouTuber, PlayStation 5’i üstünde tuşlar olan bir ürüne yansıtmış olsa da yine de DualSense uygulamak zorundaydı. Ancak bunlara rağmen fikir epeyce çılgınca ve bir böylece da başarılı…

İşte PlayStation 5’in ekranının GameBoy’a yansıtıldığı o anlar

Comments
To Top