Haber

Bir YouTuber, iPhone 12 Pro’da Sanal Makineyle Windows 7 Çalıştırdı Video

Bir YouTuber, iPhone 12 Pro’da Sanal Makineyle Windows 7 Çalıştırdı Video

Bugüne değin Apple’ın zeki telefonlarının amacı haricen kullanıldığına böylece fazla kere tanık olduk. Oysa bu durum olağan şartlarda Apple göre yasaklanmıştı. Şirket, iOS sisteminin özelleştirilmesine müsade vermiyordu. yine de kullanıcılar, Apple’ın iPhone modellerinin jailbreak gibi çeşitli yöntemlerle kontrolünü ellerine alarak telefona çeşitli uygulamalar yükleyebiliyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde de YouTube’da yeni bir video zirve gösterdi. ‘osy’ isimli bir YouTuber tarafından yüklenen kısa videoda Apple’ın iPhone 11 Pro ve iPhone 12 Pro telefonları gözüktü. Oysa telefonlar bu defa Apple’ın iOS işletim sistemini yok, Microsoft’un Windows 7 işletim sistemini çalıştırıyordu.

iPhone 11 Pro ve iPhone 12 Pro Windows 7’yi başlatma yarışında:

YouTube’a yüklenen videoda Windows 7 işletim sistemi hiç kullanılmıyor. Bunun yerine YouTuber, Windows 7 işletim sistemini hangi telefonun daha süratli başlatabileceğini gösteriyor. Videoda Windows 7’yi en seri şekilde başlatan ve mücadeleyi şampiyon ad elbette beklendiği gibi iPhone 12 Pro (sağdaki) oluyor.

Videoyu izlediğinizde aklınıza çeşitli sorular gelebilir. Mesela YouTuber’ın iPhone’lara Windows 7’yi nasıl yüklediğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun cevabıysa Windows 7’nin gerçekten iPhone’lara yüklenmediğiydi. Kullanıcı, iOS için geliştirilen sanal alet uygulaması UTM’yi kullanarak Windows 7’yi çalıştırıyor.

UTM, iOS 11, 12 ve 13 sürümlerinde jailbreak gerektirmiyor. Ancak eğer iOS 14 telefonunuz varsa ve bir sebepten nedeniyle telefonunuzda bambaşka bir işletim sistemi çalıştırmak istiyorsanız jailbreak kullanmanız gerekiyor. UTM, yalnızca AltStore üzerinden telefonlara yüklenebiliyor.

Comments
To Top