Haber

Bir Yazılımcı, Apple’ın M1 İşlemcili Bilgisayarında ARM Tabanlı Windows 10 Çalıştırmayı Başardı

Bir Yazılımcı, Apple'ın M1 İşlemcili Bilgisayarında ARM Tabanlı Windows 10 Çalıştırmayı Başardı

macOS kullanıcıları, 10 yılı aşkın süredir kendi Apple bilgisayarlarında Microsoft’un Windows işletim sistemini kullanabiliyorlardı. Kullanıcılar, bunu Bootcamp veya sanallaştırma çözümü Parallels sayesinde gerçekleştiriyorlardı. Bu sayede macOS kullanıcıları, Windows desteği olan geniş çaplı yazılım ve oyun kütüphanesine erişim sağlayabiliyorlardı.

Ama bu şart Apple’ın yeni M1 işlemcisiyle azıcık aksadı. M1 işlemcisi, Apple’ın bilgisayarlarına inanılmaz bir performans artışı sunuyor olsa da henüz Windows desteği gelmedi. Bugünse bir yazılımcı olan Alexander Graf, ARM tabanlı Windows 10’u M1 işlemcili bilgisayarda çalıştırmayı başardığını paylaştı.

Windows 10, Apple’ın M1 işlemcisinde çalıştırıldı:

apple m1 windows

Alexander Graf, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda açık kaynaklı QEMU’dan takviye alarak Windows 10’u M1 işlemcide çalıştırdı. QEMU için yapılan bir yama, ARM kodunun doğrudan Apple M1 işlemcisinde çalıştırılmasını sağlıyor kodun başlangıçta x86’ya çevrilmesi şartını ortadan kaldırıyordu.

Tabii Alexander Graf’ın kullandığı bu çözüm, bayağı şartlarda Bootcamp göre sağlanan teçhizat sürücülerinden yoksundu. Ancak gerçi işletim sistemi taban seviyede bir performans sunuyordu. Ayrıca Alexander Graf, x86 tabanlı uygulamaların da Windows ARM64 tarafından sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğini belirtti.

apple macbook

Yeni M1 işlemcili Mac’lerde tam performanslı Windows 10 elde etmek için birazcık daha beklememiz gerekecek. Parallels gibi şirketler acilen bunun üstünde çalıştıklarını açıklamışlardı. Bu çözümlerin önceki çözümler kadar iyi performans sunup sunmayacağını henüz bilmiyoruz.

öte yandan bundan 1 hafta önce Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi konu hakkında yorumlama yapmıştı. Frederighi, x86 uygulamaların desteklenmesi için bütün altyapıya sahip olduklarını, son kararınsa Microsoft’ta olduğunu belirtmişti.

Comments
To Top