Haber

Bir Taylor Swift Hayranı, Dünyaca Ünlü İsimlerin Spotify Sayfalarını Hackledi

Bir Taylor Swift Hayranı, Dünyaca Ünlü İsimlerin Spotify Sayfalarını Hackledi

Spotify kullanıcıları, dün itibarıyla “2020 Özeti” listesiyle meşgulken, platformda gözlerden kaçan bir durum yaşandı. Taylor Swift hayranı bir bilgisayar korsanı, arasında Dua Lipa, Lana Del Rey, Future ve Pop Smoke gibi dünyaca meşhur müzisyenlerin profil sayfalarını hackledi. Müzisyenlerin biyografilerinin yer aldığı bölümlerde değiştirme yapan bilgisayar korsanı, Donald Trump ve Taylor Swift’le ilgili mesajlar yayınladı. 

Kendisine “Daniel” ismini veren bilgisayar korsanı, sanatçıların profil fotoğraflarını da değiştirdi. Kendisine ait olduğu düşünülen bir fotoğraf paylaşan Daniel, insanları Snapchat’ten kendisini takip etmesi için de istekte bulundu. Bilgisayar korsanı, yaptığı değişikliklerin tümünde “Trump 2020” ve “En iyisi, kraliçem Taylor Swift” ifadelerini kullandı. 

Spotify’ın çabuk davranması, saldırının devam etmesini engelledi

Spotify'a hack girişimi

Dünyaca meşhur müzisyenlerin profil sayfalarını aynı zamanlı olarak değiştiren bilgisayar korsanı, Spotify yetkililerinin dikkatinden kaçamadı. Oldukça çabuk bir şekilde reaksiyon bildiren yetkililer, sanatçıların profillerini eski haline getirdiler fakat konuyla ilgili resmi bir izah etme yapılmadı. Haliyle Spotify’da nasıl bir güvenlik zafiyeti yaşandığı da şu lahza için belirsizliğini koruyor.

Spotify, yalnızca sanatçılar için “Spotify for Artists” isimli bir hizmet sunuyor. Sanatçılar, bu hizmeti kullanarak şarkılarıyla ilgili detaylı verilere ulaşabiliyor, profil sayfalarında düzenlemeler yapabiliyorlar. Saldırının yapılabilmesini sağlayacak tek durumunsa bu hizmet olduğu düşünülüyor. Ama bilgisayar korsanının, sanatçıların Spotify for Artists hesaplarına nasıl ulaştığı hemen şimdi bilinmiyor.

Comments
To Top