Haber

Bir Tasarımcı, Gmail’in Hatalı Yeni Logosunu “Olması Gereken” Hale Getirdi

Bir Tasarımcı, Gmail'in Hatalı Yeni Logosunu "Olması Gereken" Hale Getirdi

Geçtiğimiz haftalarda Gmail, Drive, Haritalar gibi popüler uygulamaları için yeni bir tatbik simgesi paketi yayımlayan Google, kullanıcılardan epey tepki almıştı. Zira Google, yeni kullanım paketi ile popüler uygulamalarının simgelerini ikonik renk paletiyle güncellerken, bununla beraber tüm simgelerin birbirine yakın görünüme kavuşmasına niçin olmuştu.

Aslına bakacak olursak Google, kullanım simgelerinin ‘biçiminde’ çok pozitif değişikliğe gitmedi. Değiştirme daha çok simgelerin renklendirilmesi noktasında gerçekleşti. Mesela; Gmail’in eski simgesi, beyaz bir zarf üzerindeki kırmızı ‘M’ harfinden oluşuyordu. Gmail’in simgesi hala beyaz arka plan üzerine M harfinden oluşuyor oysa bundan böyle M harfi kırmızı yerine mavi, kırmızı, sarı ve yeşil renklerinin bir karışımından oluşuyor.

Google’ın yeni başvuru formu simgeleri

google simgeler

Daha önce pek çok zeki telefon için daha tanıtılmadan sızıntılardan yola çıkarak konsept tasarımlar yaratıcı Evan Blass, acilen de Google’ın tartışmalı “Gmail logosunu” ele aldı ve tasarımı her yerde oluşturdu. Aslına bakacak olursak Blass, yeni Gmail tasarımına yaklaşık olarak hiç dokunmadan yalnızca renkleri bitmiş konumlandırmış durumda. Ama Blass’ın logosunun neden göze daha hoş geldiğini konuşmadan önce iki logoyu inceleyelim.

Orijinal Gmail logosu ve Evan Blass’ın Gmail logosu

gmail logo

Evan Blass’ın renklerini bitmiş düzenlediği Gmail logosu, orijinal Gmail logosuna göre daha göze hitap eden bir görünüm sunuyor. Bunun esas nedeni ise Blass’ın renkleri yerleştirirken ‘doğruluğa’ daha artı tartı vermesi. Örneğin; orijinal logoda kırmızı ile mavinin kesişim noktasında koyu kırmızı renk bulunuyor. Doğrusu ise mor olması gerekiyordu. Blass, her yerde düzenlediği logoda yine Google renk paletini kullanarak renkleri dürüst şekilde yerleştirdi ve kesişim noktalarında doğruluğu es geçmedi. bu nedenle de Blass’ın logosu, orijinal Gmail logosundan daha göze hoş bir dış görünüş sunuyor.

Comments
To Top