Haber

Bir Şirket, ‘Şaka Yapmıyoruz’ Diyerek 25 Dolara Ay’dan Arsa Satmaya Başladı

Bir Şirket, 'Şaka Yapmıyoruz' Diyerek 25 Dolara Ay'dan Arsa Satmaya Başladı

Koronavirüs salgını, bazı insanları ayrı yerlerde yaşama isteğine ve arayışlarına sürükleyebiliyor. Bu yerler bazen bir barınak veya insanların olmadığı daha ıssız yerler olabiliyor. Hatta Ay bile olabilir. 

Ay Elçiliği (Lunar Embassy) ismine sahip bir şirket, internet sitesi üzerinden akre (Britanya’da bir dönümün yüzde 40’ına denk gelen ölçü birimi) başına 25 dolar karşılığında Ay’dan arazi satışı gerçekleştiriyor. Şirketin sahibi Dennis Hope, Ay’dan arazi satışlarına 40 sene önce başladığını ve o zamandan beri milyonlarca kişinin Ay’da tapusunun olduğunu söylüyor.

Ay Arsa Satış

Sadece Ay ile yetinmeyio Mars, Merkür ve Güneş Sistemi’ndeki öteki gezegenlerden de arazi satan şirket, misyonunu şu şekilde açıklıyor: Ay Elçiliği, Ay’daki arazilerin ve Güneş Sistemimizin sınırları dahilindeki diğer Dünya dışı mülklerin satışı için hukuki bir temele ve telif hakkına sahip dünyadaki tek şirkettir.

Her ne değin bir takım halk müziği Ay’dan bu tapulara sahip olsalar da, uzay yerleşimcileri açısından geçerli yasal belgeler olduğuna dair delil bulunmuyor. Zira uluslararası toplumun görüşü, hiçkimse Ay’a sahip olamaz çünkü Ay herkese ait.

1967 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) anlaşması ile hiçbir ülkenin Ay dahil olmak üzere gök cisimlerinin herhangi bir bölümüne sahip olamayacağına dair hemfikir olmak üzere 100’den fazla ülke bir araya gelmişti. 1979’daki bir diğer BM anlaşması da bu paylaşımcı tutumu Ay’ın doğal kaynaklarının kullanımı için de geçerli kılmaya çalışmış, fakat Çin, Rusya ve ABD gibi Ay’a ulaşma kabiliyeti olan ülkeler imza atmamıştı.

Zira Ay’da 30 gramı 40 bin dolar değerindeki Helyum-3 gibi oldukça pahalı kaynaklar bulunuyor. Helyum-3, bilim insanları kadar gelecekte Dünya’yı değiştirecek bir güç kaynağı olarak görülüyor. bunun dışında Ay’daki suyun bile pahalı bir gök madeni olma ihtimali var. Çünkü buz topakları şeklindeki küçük yapıdaki Ay suyunun roket yakıtına dönüştürülebileceği ve uzayda seyahat eden gemilerin Mars gibi daha uzak gezegenlere bu arada yakacak ikmali yapmasına ihtimal tanıyabileceği bahis ediliyor.

Bu detaylara karşın şirket, müşterilerinin uzayda toprak sahibi olacağında ısrarcı olarak şu açıklamayı yapıyor: “Bu söylediklerimiz size şaka gibi geliyorsa lütfen okumaya devam edin. Çünkü şaka yapmıyoruz. Ay mülkünün satışı 1980’den beri devam ediyor.”

Comments
To Top