Haber

Bir Şirket, Ortadan Kaybolan Gizemli Monoliti Bulana 10 Bin Dolar Ödeyecek

Bir Şirket, Ortadan Kaybolan Gizemli Monoliti Bulana 10 Bin Dolar Ödeyecek

Kitap yayıncılığı, mahsul lisanslama, radyo ve TV şovları sektöründe epeyce köklü bir geçmişe sahip olan Ripley’s, geçtiğimiz hafta ABD’deki Utah çölünde keşfedilen oysa bir süre daha sonra ortadan kaybolan metal monolit için 10 bin dolar para ödülü koydu.

Ripley’s kadar yapılan açıklamaya tarafından şirket, monolitin yasal sahibi olan veya Ripley’s’in onu nerede bulacağı konusunda içten bilgileri sunan birincil kişiye 10 bin dolar (yaklaşık 78 bin 250 TL) ödeyecek.

Ripley’s, monoliti getiren veya hakkında veri verene 10 bin dolar vadediyor

ripley's

Bilmeyenler için; geçtiğimiz hafta ABD’nin Utah eyaletindeki bir çölde, boyu yaklaşık üç metre olan ve şekli itibarıyla fazlasıyla insan yapımı bir nesneye benzeyen gizemli bir monolit keşfedildi. Ayrıca gizemli yapının konumu da ziyaretçi akınına uğramaması için açıklanmamıştı.

Ancak tahmin edebileceğiniz üzere teknolojinin bu denli geliştiği bir ortamda monolitin yerini bulmak sosyal medya kullanıcıları için pozitif zorlama olmadı. Reddit forumlarında yoğun tartışmalar başlatan monolit tutkunları(!), Google Earth bir uçtan bir uca monolitin yerini keşfetmeyi başardılar.

monolit

Tam monolit ziyaretçi akınına uğrayıp yeni bir “turistik” konum olacak diyorduk oysa esrarengiz monolitin ortadan kaybolduğu açıklandı. Utah Arazi Yönetimi Bürosu göre yapılan açıklamada monolitin bir grup göre alındığı yönünde iddialar olduğu aktarıldı.

İlginçtir; ABD’deki esrarengiz monolitin anında ardından Romanya’da da bir monolit keşfedildi ve benzer şekilde o monolit de ortadan kayboldu. Ancak Ripley’s’in 10 bin dolarlık para ödülü, yalnızca Utah’daki monolit ile ilgili bilgiler için geçerli.

Comments
To Top