Haber

Bir Posta Güvercini, Açık Artırmada 1,6 Milyon Euro’ya Satıldı

Bir Posta Güvercini, Açık Artırmada 1,6 Milyon Euro’ya Satıldı

Belçika’nın Brugge kentine ast Berlaar kasabasında güvercin yetiştiriciliği yapan 76 yaşındaki Gaston Van De Wouwer, yaşadığı sıhhat sorunları nedeniyle sahip olduğu 400’den artı güvercinini açık artırma aracılığıyla satılığa çıkardı. Asıl garip olan ise Knesselare kasabasında çevrimiçi olarak düzenlenen müzayedede Wouwer’ın yetiştirdiği bir posta güvercininin, Çinli bir güvercin meraklısı göre us almaz bir ücrete satın alınması oldu.

Müzayede öncesinde açık artırmaya sunulacak 444 güvercin için toplamda 4 milyon 180 bin euro fiyat biçilmişti. Açık artırmada New Kim adlı posta güvercini için ise 1 milyon 320 bin euro başlangıç fiyatı belirlenmişti. Çin merkezli Kaier Industrial Group’un sahibi olan Xing Wei, New Kim için 1 milyon 600 bin euro (14 milyon 519 bin TL) ödemeyi kabul ederek posta güvercininin yeni sahibi oldu. Hem aynı açık artırmada New Kim’in annesine de 315 euro ödendi.

Benzer iş insanı, geçtiğimiz sene da bir diğer Belçikalı güvercini 1,25 milyon euroya satın almıştı

güvercin

Hayatına Çin’de devam edecek olan New Kim adlı posta güvercini, bununla beraber şu başlıca değin yaşamış en pahalı kadınsı güvercin unvanını da ele geçirmiş durumda. Hollandalı lokal bir televizyon kanalına kadar New Kim’i bu denli kıymetli kılan şey keza iyi bir yön duygusuna sahip keza de damızlık olması.

Posta güvercini, ödev teslim işlemleri sona erene herhangi bir emniyet riskine karşısında gizli bir yerde tutulmaya devam edilecek. Hem New Kim, Çin’de götürüldüktan daha sonra Belçika’ya geri uçmaması için özel bir alanda bakılacak. Belçikalı De Standaard adlı gazeteye kadar Xing Wei, geçtiğimiz sene da yine Belçika’dan Armando adlı bir erkek güvercini 1 milyon 250 bin euroya satın almıştı. Xing Wei’nin New Kim ile Armando’yu çiftleştirmesi bekleniyor.

Comments
To Top