Haber

Bir Parler arşivi, Capitol binası saldırısının etkileşimli bir haritasına dönüştürülüyor

Bir Parler arşivi, Capitol binası saldırısının etkileşimli bir haritasına dönüştürülüyor

Patr10tic adında bir geliştirici, 6 Ocak’taki şiddetli protesto esnasında (Anakart aracılığıyla) Capitol binasının içinde ve çevresinde olup bitenlere bir incelemek için GPS meta verilerini ve Parler uygulamasındaki videoları kullanarak etkileşimli bir harita oluşturdu. .

Proje, @ olarak aşina bir tahlilci kadar oluşturulan bir arşive dayalı olarak, Gizmodo’nun Capitol binasını işgal eden çetenin parçası olduğunu kullanmak için yarattığı gibi aynı haritalarda yapılan bir genişletmedir. donk_enby. Patr10tic’in haritası (hemen “Y’all Qaeda” olarak adlandırılıyor) aynı arşivi kullanıyor ve GPS koordinatlarını reel video ile birleştirerek, ilişkili her video gönderisi için Capitol etrafına yerleştirilmiş kırmızı simgelerin bir haritasını sunuyor.

Videoları görüntüleme huzursuz edici bir niteliğe sahip, sadece entrika teorileri ile beyaz üstünlükçü ideolojinin sergilenen kesişiminden değil, bununla beraber Capitol’ün kendisine sundukları gösterme açısına da sahip. Çoğu insan Kongre odalarını ve Kongre Binası salonlarını basın fotoğrafları ya da C-SPAN canlı yayınlarının dışında görmedi. Kongre ofislerinde protestocuların ortalıkta dolaştığını görmek alışılmadık geliyor, ama onların Capitol binasında polisin bakarken rahatsız edilmeden dolaştığını bakmak daha da garip.

Videoları izleyen duygular ne olursa olsun, harita ve buna aynı öteki projeler 6 Ocak’taki olayların nasıl gerçekleştiğini incelemek için hayati öneme sahip olabilir. Parler, geçen haftaki protestoları hazırlamak için bir site olarak tanımlanmıştı ve bu çoğalan, haritalanmış gönderi derlemesi, bunun da belgelenmesinin esas yollarından biri olduğunu gösteriyor.

Comments
To Top