Haber

Bir Neslin Dilinden Düşmeyen Efsane PlayStation 2 Oyunları

Bir Neslin Dilinden Düşmeyen Efsane PlayStation 2 Oyunları

Milenyum çağının başlangıcı 2000 yılı, oyun dünyasının en tanınan konsollarından biri olan PlayStation 2’nin de çıkış yılıydı. Bu dönem, birçoğumuzun çocukluğuna eşit gelmesinden midir agnostik; PlayStation 2 oyunları hâlâ aklımızın bir köşesinde kendisine yer bulabiliyor. Şart böyle olunca dönem dönem kendimizi bu oyunlara bitmiş dönüş yaparken yakalayabiliyoruz.

Oyun dünyasının belki de en fazla yükselişe geçtiği zamanlardan olan bu dönemde, PlayStation 2 ile beraber oyunların kalitesi de ilk konsollardaki örneklere göre büyük ölçüde artmıştı. bu nedenle hâlâ unutmadığımız ve dönüp dönüp baştan baktığımız PlayStation 2 oyunları bulunuyor. Gelin efsaneleşmiş PlayStation 2 oyunlarına yakından bir göz atalım.

Bir neslin unutamadığı en iyi PlayStation 2 oyunları:

Grand Theft Auto Serisi God of War Serisi Resident Evil 4 Metal Gear Solid Serisi Gran Turismo 3: A-Spec Madden NFL Serisi Devil May Cry Serisi Tony Hawk’s Pro Skater Serisi Prince of Persia: The Sands of Time Shadow of the Colossus Silent Hill 2 Need for Speed: Underground 2

Need for Speed: Underground 2

Nesil: Otomobil yarışı Geliştirici: Electronic Arts Çıkış tarihi: 9 Kasım 2004

Need For Speed serisi, Underground oyunlarına dek çoğu oyun çıkarmış olsa da belli başlı ününü Underground oyunlarına borçlu. İlk meydana çıkan Underground oyunuyla beraber oyun dünyasının o dönemki gelişmelerinden ardına kadar faydalanan Need for Speed, araba yarışı kategorisinde bir çağın başlamasını sağlamıştı.

Underground serisini bu denli başarılı yapan en manâlı yeniliklerden biri de modifiye olmuştu. İkinci oyunla modifiye olayını daha da geliştiren Need for Speed, hem oyuna dahası açık dünya ekleyerek araba yarışı oyunlarına yeni bir soluk getirmiş ve başarısını katlamıştı.

Silent Hill 2

Tür: Nefret Edilen Şey, Hayatta kalma Geliştirici: Konami, Team Silent Çıkış tarihi: 24 Eylül 2001

Dehşet oyunu denilince birincil akla gelen isimlerden olan ve günümüzdeki korku oyunlarının birçoğuna ilham kaynağı olan Silent Hill 2, tüm dönemlerin en iyi korku oyunları listelerinden hâlâ başı çekiyor. İlk oyunun kalitesini yeni tür konsol ile daha da üstteki seviyeye çeken Silent Hill 2, “Oyundan korkulur mu?” ifadesini tarihe gömen bir yapım.

Ayrıca birçok oyunun filmlerden esinlendiği çıktığı dönemde Silent Hill 2, türevlerinin tersine filmlere ilham kaynağı olmuş bir oyundur. Ama ne eyvah oysa süratli, ikinci oyundan daha sonra bir türlü tutunamadı ve devam oyunlarının başarısızlığı sebebiyle rafa kaldırıldı. Her ne değin Hideo Kojima 2014 yılında P.T. oyunuyla seriyi hayata döndürmeye çalışsa da, Konami’nin projeden vazgeçmesi sebebiyle serinin geri dönüşü de yalan oldu.

Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus ps2 oyunları

Tür: Aksiyon, Macera, Bulmaca Geliştirici: SIE Japan Studio, Team Ico Çıkış tarihi: 18 Ekim 2005

Tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak kabul edilen Shadow of the Colossus, birçok oyuncunun kalbinde özel bir yere sahip. PlayStation 2 için özel olarak piyasaya sürülen ve oldukça acıklı bir hikâyeye sahip olan Shadow of the Colossus, günümüz açık dünya oyunlarına da ilham olmuştu.

Shadow of the Colossus’un can sıkıcı hikâyesine baktığımızda, oyunda yasak topraklara girdiği için öldüren Mono isimli sevdiği kızın hayatını geri galip gelmek için yolculuğa çıkan Wander karakterini canlandırıyoruz. Mono’nun her tarafta hayata dönmesi için de Wander, ufacık kılıcı ve yayıyla az daha apartman boyutunda olan 16 devi, zekâsını kullanarak alt etmeye çalışıyor.

Prince of Persia: The Sands of Time

Cins: Aksiyon, Macera Geliştirici: Ubisoft Montreal Çıkış tarihi: 28 Ekim 2003

Assassin’s Creed serisinin ve arkasından meydana çıkan 3D parkur oyunlarının atası Prince of Persia: The Sands of Time, çıktığı 2003 yılında oyun dünyasına bir nevi yeni bir tema eklemiş oldu. Duvarlardan koşup atladığımız, uçsuz bucaksız binalara tırmandığımız bu oyun Pers İmparatorluğu’nun büyülü atmosferine sahip hikâyesini de oldukça akan bir şekilde işliyor.

Süratli birincil oyunun ardından birkaç devam oyununa sahip olsa da başarılı olabilecek birçok Prince of Persia projesi oyun dünyasının köklü değişiklik yaratan oyunu Assassin’s Creed’e çevrildi. Bu yüzden yalnızca parkur oyunu yönünden değil, her anlamda Prince of Persia serisi, Assassin’s Creed serisinin atası olarak nitelendiriliyor.

Tony Hawk’s Pro Skater Serisi

Tony Hawk’s Pro Skater serisi

Tür: Spor, Simülasyon Geliştirici: Neversoft Çıkış tarihi: 28 Ekim 2001, 23 Ekim 2002

İlk olarak 1999 yayınlanan ve dönemin en çok satan video oyunu serisi olan Tony Hawk’s Pro Skater, PlayStation 2’de de üçüncü ve dördüncü oyunları ile büyük bir başarı yakaladı. Ünlü Amerikan kaykaycı Tony Hawk’ın ardındaki isimlendirilen serinin oynanışı, kaykay hareketlerini öğrenerek kabiliyet ve ün kazanmaya dayanıyor.

Devil May Cry Serisi

Devil May Cry Serisi

Cins: Aksiyon, Serüven, Hack & Slash Geliştirici: CAPCOM Çıkış tarihi: 16 Ekim 2001, 25 Ocak 2003, 24 Ocak 2006

Büyük bir Amerikan şehrinde mucizevi araştırmacısı olarak kontratlı çalışan Dante, oyun dünyasında neredeyse 20 yıldır irtifa gösteriyor. Babasından kalan şeytanca güçlere sahip olan ve dahası şeytanca ikizi olan Dante karakteri, oyun dünyasının unutulmaz karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. PlayStation 2 oyunları aralarında özel bir yere sahip olan Devil May Cry serisinin birincil üç oyunu PlayStation 2’ye özel olarak çıkmıştı. Arkasında bu oyunlar Nintendo Switch gibi platformlara da geldi.

Madden NFL Serisi

Madden NFL Serisi

Cins: Spor, Simülasyon Geliştirici: EA Tiburon Çıkış tarihi: 19 Ağustos 2001, 12 Ağustos 2002, 12 Ağustos 2003

Spor oyunları furyasının başarılı örneklerinden olan Madden NFL serisi, 2002, 2003 ve 2004 versiyonları ile PlayStation 2’nin en sevilen spor oyunlarını bizlere ulaştırmıştı. Bir nesli Amerikan futbolu ile tanıştıran Madden NFL serisi, günümüzde hâlâ yeni oyunlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Gran Turismo 3: A-Spec

Tür: Otomobil yarışı, Simülasyon Geliştirici: Polyphony Digital Çıkış tarihi: 9 Temmuz 2001

Simülasyon otomobil yarışı oyunlarının atalarından olan Gran Turismo serisi, PlayStation için çıkan 2 oyununun ardından PlayStation 2’de de yeni nesil oyunları ile yer almıştı. Gran Turismo 3: A-Spec ise zahmetsizce PlayStation 2’nin en sevilen yarış oyunlarından biri hâline geldi. Gerçekçi sürüş deneyimi, hakiki pistleri ve yarış etkinlikleri ile öne çıkan Gran Turismo 3, çıkış yaptığı 2001 yılına kadar epeyce hoş görünen bir oyun.

Metal Gear Solid Serisi

Nesil: Aksiyon, Macera, Mahremiyet Geliştirici: Konami Çıkış tarihi: 13 Kasım 2001, 17 Kasım 2004, 14 Mart 2006

Hideo Kojima’nın en bilinen ve ününü borçlu olduğu oyun serisi Metal Gear Solid, PlayStation 2 platformunda 3 farklı oyunla irtifa gösteriyor. PlayStation 2’de bulunan serinin oyunları da Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater ve seriye online modu getiren Metal Gear Solid 3: Subsistence biçiminde sıralanıyor.

Resident Evil 4

Tür: Nefret, Hayatta Kalma Geliştirici: CAPCOM Çıkış tarihi: 11 Ocak 2005

Resident Evil serisinin 6. oyunu olan Resident Evil 4, birincil PlayStation konsoluna çıkan 5 oyunun ardından yeni tür konsola gelen birincil oyun olarak karşımıza çıkıyor. Üçüncü oyunun ve spin-off oyunlarının son dönemlerde yaşadığı başarısızlıklar Resident Evil 4’ün çıkışını bir hâyli uzatsa da Resident Evil 4 yakaladığı başarıyla bir nevi seriyi ipten kurtarmış oldu. Leon S. Kennedy karakterine dönüş yaptığımız oyunda ise Amerikan başkanının kızını kurtarmak için İspanya’nın ücra bir köyüne gidiyoruz.

God of War Serisi

god of war serisi ps2

Cins: Aksiyon, Serüven, Hack & Slash Geliştirici: SIE Santa Monica Studio Çıkış tarihi: 22 Mart 2005, 13 Mart 2007

Hack & Slash türünün Devil May Cry ile atalarından olan ve konsolların yıllarca PC ile yarışmasında büyük rol oynayan oyun serisi God of War, birincil iki oyunu ile PlayStation 2 oyunları aralarında fırtınalar estirmişti. Mitolojik hikâyesi, karakterleri ve oynanışı bakımından oyun dünyasına yeni bir soluk getiren hızlı, Kratos’u bir daha hiç unutmamak üzere akıllarımıza kazımıştı. PlayStation platformunun yıkılmaz kalesi God of War, 2018 yılında meydana çıkan ve seriyi yeniden başlatan oyunuyla da başarısına galibiyet katmıştı.

Grand Theft Auto Serisi

Cins: Aksiyon, Suç, Macera Geliştirici: Rockstar Games Çıkış tarihi: 22 Ekim 2001, 27 Ekim 2002, 26 Ekim 2004

Listemizin sonuna ve doğal olarak zirvesine geldiğimizde, bizleri gece gündüz konsolların başına kitleyen ve oyunlarını her zaman bitirdiğimiz GTA serisi karşılıyor. Yeni tür PlayStation 2 ile 3 boyuta geçen serinin birincil 3 boyutlu oyunu GTA III, ardındaki GTA: Vice City ve en son da PlayStation 2’de GTA: San Andreas çıkış yaptı.

GTA evreninde, sırasıyla Liberty City, Vice City ve Los Santos elde etmek üzere üç farklı kayda değer şehri deneyimlediğimiz bu oyunlar, günümüzde hâlâ tarihin en iyi oyunları arasında kendilerine yer bulmayı başarıyor. GTA V’in bugün dünyanın en büyük davet ürünü yatırımı hâline gelmesinin nedeni bu oyunlar desek hatalı olmaz.

Unutmadığımız efsane hâline gelmiş PlayStation 2 oyunları listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Her ne değin piyasada daha çoğu unutulamayan PlayStation 2 oyunu bulunsa da tüm bu oyunları tek bir liste altında biriktirmek ne eyvah ama imkânsız bir koşul. Bu yüzden ülkemizde de en fazla sevilen oyunlardan bir listeyi sizlere sunmaya çalıştık. Sizin favori PlayStation 2 oyununuz hangisi? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top