Haber

Bir Mutasyon Daha: Güney Afrika’da Gençlerde Daha Fazla Etki Gösteren COVID-19 Virüsü Tespit Edildi

Bir Mutasyon Daha: Güney Afrika'da Gençlerde Daha Fazla Etki Gösteren COVID-19 Virüsü Tespit Edildi

Son günlerde İngiltere’de ortaya çıkan yeni COVID-19 mutasyonu bütün dünyada her tarafta dehşet yaratmıştı. Bu olayın arkasında pek fazla tanımlama yapılmış ve mutasyonun virüsün bulaşı riskini yüzde 70 dek artırdığı belirtilmişti. Bu açıklamaların ardından İngiltere Sağlık Durumu Bakanı Matt Hancock’tan sıkıcı bir tanımlama daha geldi. 

Hancock, Güney Afrika‘da yeni bir COVID-19 mutasyonunun saptama edildiğini ve bu mutasyonun İngiltere’de saptama edilen mutasyona tarafından daha endişe verici olduğunu açıkladı. Hancock, bu mutasyonlu virüsün daha da çabuk bulaştığını ve daha pozitif mutasyon geçirdiğini söyledi.

İngiltere’de de görüldü

COVID-19 mutasyon

Hancock, bu yeni mutasyonlu virüsün İngiltere’de iki kişide saptama edildiğini söyledi. Güney Afrika’dan gelen kişilerle temaslı olduğu açıklanan bu iki olgu sonucu, virüsü taşıyan herkesin ve onlarla temaslı olanların karantina altına alındığı açıklandı. 

Yeni mutasyonlu COVID-19 virüsü araştırılıyor

Hancock, bu yeni mutasyonlu koronavirüs hakkında hemen şimdi bir açıklama yapmadı. Virüsün geçirdiği mutasyonla ilgili bir detaylar vermeyen afiyet bakanı, mutasyonlu virüsün derhal tahlil aşamasında olduğunu belirtti. 

Güney Afrika’daki virüs çözümleme altına alındı

Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlu virüs, ülkedeki bilim insanları ve Dünya Sağlık Durumu Örgütü tarafından incelemeye alındı. Güney Afrika’daki vaka sayılarının artmasına yol açan 501.V2 isimli COVID-19 türü, Kwazulu-Natal Research Innovation and Sequencing Platform (Kriso) liderliğinde bir grup bilim insanı göre tespit edildi. 

Gençleri daha fazla etkiliyor

COVID-19 mutasyon

Güney Afrika Sağlık Durumu Bakanı Zweli Mkhize, 501.V2 isimli mutasyonlu COVID-19’un mutasyonsuz virüse oranla gençleri daha pozitif etkilediğini açıkladı. Mkhize, konuyla ilgili gerçekleştirilen basın toplantısında, “Bilim insanları, klinik epidemiyolog görünümde başkalaşım olduğuna dair bulgular sunuyor. Bilhassa, kronik hastalığı olmayan daha genç hastalarda hastalık oranının arttığına dikkat çekiyorlar” ifadelerini kullandı.

501.V2, İngiltere’de tespit edilen mutasyondan daha farklı

Güney Afrika’daki BBC muhabiri Pumza Filhani, Güney Afrika’da saptama edilen yeni mutasyonun İngiltere’de saptama edilen mutasyondan daha farklı olduğunu açıkladı. bununla beraber iki mutasyonun da benzer bir özelliği yer alıyor. Yapılan açıklamaya tarafından iki mutasyonda da virüsün hücreye girdiği “spike proteini” tespit edildi. Bu sebeple de iki mutasyon da virüsün bulaşı hızını artırdı.

Bu yeni mutasyonlu virüs hakkında yeni bilgiler geldikçe sizleri durumdan farkında olan edeceğiz. Bu süreçte evinizde kalıp, dışarı çıkmanız gerektiğinde de maske, eldiven ve hijyen kurallarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Comments
To Top