Haber

Bir iPhone En Fazla Kaç Yıl Kullanılabilir?

Bir iPhone En Fazla Kaç Yıl Kullanılabilir?

O Kadar fazla kullanıcı yüksek fiyatlar ödediği, olur ya birkaç yıla uzayan taksitlerle aldığı iPhone cihazı kullanabildiği kadar uygulamak istiyor oysa bütün ürünlerin belirli bir ömrü var. Özellikle son yıllarda ortaya meydana çıkan ve Apple’a suç oluşturan kesilmesi ile sonuçlanan Batterygate skandalı sonrası tüm iOS kullanıcıları bir iPhone kaç yıl kullanılabilir, başvuru ömrü en fazla nedir diye merak ediyor.

Bir iPhone maksimum kaç sene kullanılabilir sorusunun yanıtı kullanıcı alışkanlıklarına ve isteklerine kadar değişen bir süredir. Ama genelde bir iPhone ömrü hesaplamak istediğimiz süre cihazın almış olduğu güncelleme sayılarını baz alabilirsiniz. Sonuçta bundan böyle güncelleme almayan bir cihaz hem işlemler sırasında hem de mobil kullanım çalıştırma sırasında sorun yaratacak ve kullanımı zorlaşacaktır.

Batarya ömrü güncellemeler üzerinden anlaşılır. Peki hangi iPhone modeli, kaç iOS güncellemesi almıştı?

2007, iPhone 1: 2 güncelleme 2008, iPhone 3G: 2 güncelleme 2009, iPhone 3Gs: 3 güncelleme 2010, iPhone 4: 3 güncelleme 2011, iPhone 4s: 4 güncelleme 2012, iPhone 5: 4 güncelleme 2013, iPhone 5c: 3 güncelleme 2013, iPhone 5s: 5 güncelleme 2014, iPhone 6 / 6 Plus: 4 güncelleme ​Bu model ve öncekiler artık güncelleme almıyor 2015, iPhone 6s / 6s Plus: 5 güncelleme 6s alesi ise son olarak iOS 14 güncellemesini aldı. 2016, iPhone SE 1: 5 güncelleme 2016, iPhone 7 / 7 Plus: 4 güncelleme 2017, iPhone 8 / 8 Plus: 3 güncelleme 2017, iPhone X: 3 güncelleme 2018, iPhone XR: 2 güncelleme 2018, iPhone XS / XS Max: 2 güncelleme 2019, iPhone 11: 1 güncelleme 2019, iPhone 11 Pro / 11 Pro Max: 1 güncelleme 2020, iPhone SE 2: 1 güncelleme 2020, iPhone 12 / 12 ufak: 1 güncelleme 2020, iPhone 12 Pro / 12 Pro Max: 1 güncelleme

ios

Sıradan her yıl Apple göre yeni bir iOS güncellemesi yayınlandığını düşünürsek, bir iPhone’un aldığı güncelleme sayısı ile başvuru ömrü dürüst orantılıdır. Güncelleme almamış olsa bile cihazı kullanmanız muhtemel ama bilhassa yeni mobil uygulamalarda gözle görülür bir uyumsuzluk yaratacaktır. 

iPhone’ların aldığı güncelleme sayısının her geçen yeni modelde büyüyen bir grafik izlediğini görüyoruz. Çıkışta sahip olduğu birincil versiyonu ve güncelleme olmadan da kullanabileceğiniz kısa süreyi de sayarsak, bir iPhone ömrünün artan bir şekilde uzadığını bildirmek yanlış olmaz. 

Endüstri analizleri:

apple

Horace Dediu bir endüstri analisti, uzun yıllardır Apple ürünleri başta elde etmek üzere piyasada bulunan tüm mobil cihazları ve bunlara emrindeki aksesuarları analiz ediyor. Çözümleme sonuçları; kullanıcı için bu ürünü almaya değerinde mi, yatırımcı için bu şirkete yatırım yapmaya bedel mi sorularını yanıtlıyor.

Bazı şüpheli kullanıcılar, şirketlerin ürünlerini daha kısa zaman kullanılması için tasarladıklarını düşünseler bile Horace Dediu gibi analistler bu durumun tersini savunuyorlar. Artık evladiyelik olmasa bile 1 – 2 sene dilekçe ömrüne sahip ürünler yaratan şirketler ayrıca herif keza de yatırımcı kaybediyorlar.

Endüstri analizleri sonucu elde edilen diğer bir veri de şirket kadar kaç mahsul satıldığı ve bu ürünlerinin kaçının hala kullanımda olduğudur. Milyonlarca ürün satan oysa bunların sadece yarısı kullanımda olan bir şirket hiç de prestijli değildir. Laf konusu analizler, hekim muayenesi sonucu gibi bir şirketin endüstriyel açıdan dinç olup olmadığını belirten istatistiklerdir.

Appler ürünlerinin başvuru ömrü:

mac, iphone, ipad

Endüstri analisti Horace Dediu kadar 2018 yılında yapılan son analize tarafından, Apple ürünlerinin sıradan kullanım ömrü 4 sene 3 ay olarak belirlenmiş durumda. Mac bilgisayarlar, iPad tabletler ve iPhone telefonların tatbik ömrünü kapsayan bu süre, ortalama bir cihazın sıradan tatbik ömrünü ifade ediyor. Muhakkak, daha uzun veya daha kısa sürede ömrünü tamamlayan cihazlar da olabilir.

Apple CEO’su Tim Cook, 2016 yılının Ocak ayında yaptığı açıklamada etkin olarak kullanılan Apple aygıt sayısının aylık 1,3 milyar adet olduğunu söylemişti. İlk iPhone modelinin piyasaya çıktığı 2007 yılından beri toplamda 2,05 milyar adet satılan Apple cihazlardan 750 milyon adedinin bundan böyle kullanılmadığı düşünülüyor.

Horace Dediu kadar yapılan benzer analize tarafından; Apple’ın kümülatif satışlarının 2013 yılının üçüncü çeyreğinde 750 milyona ulaştığı da göz önüne alındığı vakit bir Apple ürününün 4 yıl 3 ay ömrü olduğu ve satılan üç Apple cihazdan ikisinin hala kullanımda olduğu görülüyor.

ZDNet internet sitesinde yayınlanan bir habere kadar Apple, 2016 ve 2017 yılları aralarında sadece faal durumda olan cihazların numaralarını paylaşmıştır. bu nedenle yapılan analizlerin tamamen gerçeği yansıtamadığı düşünülüyor. Mac bilgisayarlar ve iPad tabletler, iPhone telefonlar değin sık yenilenmediği için bu cihazların sıradan dilekçe ömrü hesaplanmasını nasıl etkilediği de tam olarak bilinmiyor. 

Bir iPhone azami kaç sene kullanılabilir?

iphone modelleri

Analizler ve rakamlar birazcık şaşırtan olabilir. Derlemek gerekirse; son iOS güncellemesi olan iOS 14’ü alamayan iPhone 6 / 6 Plus modeli 2014 yılında piyasaya iOS 8 ile çıkmış ve 4 iOS güncellemesi almıştır. Sıradan güncelleme süresini 1 sene olarak düşünürsek iPhone 6 / 6 Plus modeli 5 sene sorunsuz olarak kullanılmıştır.

Muhakkak, uygulama ömrü genel kriterlere tarafından hesaplanıyor. Cihazın kullanım esnasında yaşadığı aşınma payı, Apple’ın planlı batarya eskitme işlemleri gibi pek çok koşul iPhone uygulama ömrü üstünde olumsuz etki yaratabilir. yine de çoğunlukla özetlemek gerekirse bir iPhone’un başvuru formu ömrü için 4 ile 5 yıl arasında değişir diyebiliriz.

Gönül ister ancak, olur ya birkaç sene taksidini ödediğimiz telefonları, tabletleri, bilgisayarları bir ömür boyu kullanalım ama planlı ya da plansız olarak her cihaz eskiyor. Cihaz eskimese bile her geçen gün artan teknoloji ile yeni özellikler ortaya çıkıyor ve bu yeni özellikler bir süre sonra hemen hemen gereksinim haline geldiği için kullanıcı yeni cihazlara yöneliyor. 

Comments
To Top